SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Mesazh nga Hungaria: Europianë lidhni rripin e sigurimit, Orban do ndalojë luftën

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Sijarto ka këshilluar politikanët evropianë që të lidhin rripin e sigurimit dhe të ndjekin me kujdes zhvillimet nga misioni i paqes që ka ndërmarrë kryeministri Viktor Orban, që do të finalizohet me takime të rëndësishme javën e ardhshme.

Orban dhe delegacioni i tij mbërritën në Moskë të premten dhe u takua me presidentin rus Vladimir Putin, duke e cilësuar ndalesën në Kremlin si fazën tjetër të misionit të paqes, faza e parë e të cilit ishte një udhëtim në Kiev më 2 korrik.

Kryeministri hungarez tha se ai synon të mbajë disa takime “po aq të papritura” gjatë kësaj jave.

“Sot është e diel, që do të thotë se java e parë e Presidencës së Hungarisë me BE-në po përfundon ngadalë, gjatë së cilës u bë e qartë për të gjithë se në gjashtë muajt e ardhshëm ky do të jetë misioni paqeruajtës i Hungarisë që do të bëjë gjithçka për të ndihmuar në përfundimin e luftës me fqinjësi dhe të rivendosë paqen. Me fqinjësi Evropa pas dy vitesh e gjysmë më në fund shpëton nga kriza mbytëse ushtarake”, tha Sijarto në një video-mesazh të publikuar në rrjetin social Facebook.

Ministri i Jashtëm hungarez vuri në dukje se Orban u përball me kritika nga politikanët pro-luftës të BE-së për shkak të vizitës së tij në Moskë.

Këto sulme nuk na pengojnë dhe nuk na dekurajojnë, misioni paqeruajtës vazhdon dhe madje intensifikohet, ndaj u kërkoj politikanëve ushtarakë evropianë të lidhin rripat e sigurimit dhe të monitorojnë me kujdes se çfarë do të ndodhë javën e ardhshme”, shtoi Sijarto.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?