SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Shtyhet seanca për Ilir Beqajn dhe të arrestuarit e tjerë

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj doli sot pas gjyqtares Rudina Palloj, pak orë pasi prokurorja Elida Kaçkini kërkoi masë arrest me burg ndaj ish-funksionarit.

Seanca për verifikimin e kushteve të masës ka nisur në orën 09:30 në Gjykatën e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, por u shty pasi avokatët kërkuan kohë të nisen me dosjen. Seanca e radhës do të zhvillohet në orën 12:30.

Ilir Beqaj, ish-ministër i Shëndetësisë dhe ish-drejtor i Përgjithshëm i SPAK u arrestua për abuzim me fondet e Bashkimit Europian.

Hetimi për Ilir Beqajn dhe të dyshuarit e tjerë

I prangosur për korrupsion dhe mos deklarim të të ardhurave duke fshehur pronësinë e restorant Gzonës, dhe të një automjeti, Beqaj dyshohet se bashkëpunoi me koordinatorin e projektit Eusair Ermal Kurtulaj, edhe ky nën arrest me burg, për prokurimet fiktive dhe në kundërshtim me kontratat e ndihmës së BE.

SPAK njofton se Ilir Beqaj ka investuar gati 21.411 euro dhe 4 milionë lekë, përmes blerjes së aseteve, dhe 34.783 euro i ka raportuar në formën e shpenzimeve, duke mos i deklaruar ato si hua ndaj shoqërisë. Interesat e tij në restorantin “Gzona”, prokurorja Elida Kackini thotë se ish-kreu i SPAK i ushtroi nëpërmjet Kurtulaj.

Prokuroria ka zbuluar në një hetim disa mujor se janë kryer tetë shërbime mes tyre evente, dhe konferenca mbajtur gjatë 2023 duke mos ndjekur një prokurim të rregull, ndërsa fituesi ishte paracaktuar.

Si shkelje Prokuroria rendit dy konferenca për të ardhmen e turizmit dhe mjedisit me vlerë 125 mijë euro, një vleftë e njëjtë me atë të prokuroruar nga ministria e Turizmit, për një event të titulluar festa. Në të dyja rastet ishte kontraktuar shoqëria që administrohet nga Gazmend Haxhia nën arrest me burg dhe drejtor Alfred Nikolli, nën arrest shtëpiak. Por i vetmi shërbim që është ofruar deklaron SPAK është organizimi i darkës në restorant “Gzona” me një vlerë prej 4 milionë lekë.

Tre arrest me burg, dy arrest shtëpie, tre detyrim paraqitje.

Edhe Elton Marini nën arrest shtëpie si ortak i një shoqërie private dyshohet se u përshi në këtë skemë mbasi shfaqet kur komunikon me Kurtulaj, i cili i kërkon ta shkruajë vlerën e faturës 16.600 euro. Të tjerët si përfaqësues të subjekteve private Bledar Leka dhe Bjona Ziaj dyshohen se lëshuan fatura fiktive.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?