SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetShendet

Komisioni i Shëndetësisë përplas anëtarët për skandalin te Onkologjiku

Është mbledhur këtë të hënë Komisioni për Shëndetësinë, në një seancë dëgjimore me përfaqësues të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe të Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor, lidhur me hartimin e listës së barnave të rimbursueshme për vitin 2024.

Gjatë diskutimeve, anëtarët u ndalën e dhe te skandali ditëve të fundit që Prokuroria e Posaçme zbuloi në spitalin Onkologjik.

Deputeti i PS Ilir Metaj u shpreh se “Llumrat kanë ekzistuar dhe ekzistojnë. Ne jemi këtu për të pastruar llumin. Duhen buldozer për të pastruar llumin”.

Nga ana tjetër, deputeti i PD, Tritan Shehu tha se sistemi shëndetësor në vendin tonë ka shumë probleme.

“Unë nuk përjashtoj që mes keqbërësve ka edhe mjekë. Keqbërësi më i madh në Shqipëri është kryeministri, është gjithë hallka e sistemit shëndetësor me probleme. Shumë ilaçe nuk rimbursohen dhe kjo bën që shqiptarët të jenë në kushte barbarie. Sistemi shëndetësor është ndërtuar i tillë, që lë vend për abuzime”, tha ai.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?