SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Publikohen rezultatet e CENSIT, ja sa banorë ka Shqipëria

Publikohen sot të dhënat e Censit, projekt ky për regjistrimin e popullsisë. Mësohet se nga regjistrimi, rezulton se në Shqipëri jetojnë 2 milionë e 412 mijë e 113 banorë, konkretisht 755 mijë familje, me madhësi 3.2 anëtarë.

Kështu bëri me dije drejtoresha e INSTAT, Elsa Dhuli.
“Kryerja e Censit për popullsinë dhe banesat, plotësuan kushtet për anëtarësim në BE. Ky Cens u realizua pas disa sfidave të ndodhura përgjatë tërmetit apo dhe pandemisë së COVID-it. Sfida të tjera u përballën, grumbullimi i numëruesve, nga jugu në veri, pavarësisht terrenit malor apo zonave të populluara.”, tha ajo.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?