SPRINT NEWS ALBANIA

Sport

Mediat gjermane: Akuza të rënda ndaj arbitrit të ndeshjes Itali-Shqipëri

Ndeshja e Kampionatit Evropian ndërmjet Shqipërisë dhe Italisë mbrëmjen e së shtunës u drejtua nga arbitri gjerman Felix Zwayer. Për një ish-arbitër, ky ishte një “turp i rëndë”

Nga Felix Rasen, FOCUS

Mbrëmjen e së shtunës, një arbitër gjerman ishte në aksion në Kampionatin Evropian për herë të parë.

Felix Zwayer (43) dhe ndihmësit e tij Stefan Lupp (45) dhe Marco Achmüller (44) drejtuan ndeshjen ndërmjet kombëtares italiane dhe Shqipërisë (2:1).

Por për një person, emërimi i Zwayer-it në Kampionatin Evropian është absolutisht absurditet: ish-arbitri Manuel Gräfe.

50-vjeçari sulmoi ashpër arbitrin në X të dielën në mëngjes – dhe për një arsye shumë specifike.

Gräfe po aludonte për rolin e Zwayer-it në skandalin Hoyzer në vitin 2005, ku ai ishte vijërojtës për një kohë të gjatë.

Në atë kohë, Zwayer pranoi para nga Hoyzer dhe nuk raportoi për trukime ndeshjesh prej tij. Për këtë ai u ndalua për gjashtë muaj.

Për Gräfe, fakti që 43-vjeçari lejohet të marrë bilbilin në Kampionatin Evropian në vendin e tij është “turpi më i madh në historinë e lavdishme të gjyqtarëve gjermanë gjatë dekadave të fundit”.

“Përshtatet me këto kohë të çuditshme kur lidhjet janë shumë më të rëndësishme se vlerat dhe performanca (ai është mesatar në rastin më të mirë).”

Sipas Gräfe, gjyqtarë të tjerë do të kishin merituar më shumë për të arbitruar një lojë në një turne kaq të madh.

Berlinezi ka reaguar disa herë kundër Zëayer-it, më së fundi në ndeshjen më të mirë midis Bayer Leverkusen dhe FC Bayern në Bundesligë. Sipas Gräfe, një gjyqtar i dënuar nuk duhet të lejohet më të drejtojë lojëra të tilla.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?