SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Axhami: 10 Qershor 2024, sot përkujtojmë 146 vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizerenit.

Kreu Legalist, Shpetim Axhami ka perjkutuar diten e sotme, Lidhjen Shqiptare të Prizerenit.
Postimi i plote:
10 Qershor 2024, sot përkujtojmë 146 vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizerenit.
Lidhja Shqiptare e Prizerenit bashkoj shqiptarët nga katër anët e trojeve tona etnike në mbrotje të të drejtave të tyre teritoriale e me qëllim shtetformimin e pavarur, kjo në prag të Kongresit të Berlinit.
Mund të jetë një imazh i 3 persona
Lidhja Shqiptare e Prizerenit më 1878, Shpallja e Pavarësisë më 1912 dhe Kongresi i Lushnjes 1920 ishin tre datat, kuvendet historike më të rëndësishme kombëtare që arritën të ruajnë këto kufij shtetëror të sotëm londinez, kjo kundrejt padrejtësive bërë nga Fuqitë e Mëdha Europiane në Kongresin e Berlinit më 1987, në Konferencën e Londrës 1913 dhe Konferencën e Parisit nisur 1919…që cunguan padrejtësisht trojet tona etnike në interes të vendeve tona fqinje.
Le të punojmë çdo ditë, të unifikohemi të gjithë si faktor shqiptar politik e diplomatik, që të bëjmë të mundur sa më shpejt Bashkimin tonë Kombëtar🇦🇱
Lidhja është gjallë!
Rrnoftë Lidhja Shqiptare e Prizerenit.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?