AktualitetPolitike

Deputeti i PD publikon videon, zbulon pazarin Rama – Basha.

Deputeti i PD publikon videon, zbulon pazarin Rama – Basha.

“Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra”, askush smund ta mbuloj pazarin skutave për Reformën Zgjedhore!

Reth 50 deputetë të opozitës vendosën pak ditë më parë që të ndryshonin përbërjen, dhe bashkëkryetarin e Komisionit të Reformës Zgjedhore. Arsyeja ishte e thjeshtë dhe e qartë: kolegu i opozitës nuk gëzonte më besimin e deputetëve të opozitës pasi në 2 vite nuk bënë asgjë.

Ata që përfaqësojnë vetëm 7 deputetë kërkojnë të mbajnë me dhunë atë post, ndërkohë mazhoranca e cila do të emërojë opozitën me të cilën bën pazaret, refuzon vullnetin e 50 deputetëve.

Po përse kjo sjellje e mazhorancës do të thoni ju?

Pazarin e rrezikshëm e zbulon vet kryetari i grupit parlamentarë të Partisë Socialiste👇

Një marrëveshje okulte e denoncuar që në 2022, duket se nuk paska ikur kurrë. Pazari që konfirmon z.Çuçi është: Basha jep votat për të prekur kushtetutën me propagandimin se do marrë sistemin me 1 zonë zgjedhore, ndërsa Edi Rama merr PRIMIN.

Primi është sistemi që i jep mandatet e nevojëshme partisë e cila del e para me numër votash në zgjedhje për të bërë qeverinë.

Kjo është e rrezikshme dhe kërcënuese për demokracinë. Ne shënojmë çdo vit rënie të nivelit të demokracisë. Megjithatë dy shokët e 17 Majit nuk mjaftohen me kaq. Duan çimentimin e pushtetit e kesaj mazhorance dhe opozita te mbes gjithnje ne opozite e L.B te nxjerr veten e tij deputet.

Ne 2020 me gabimin e Lulzim Basha per djegien e mandateve u hoqen koalicionet, ndersa tashme serish me kontributin e tij do te vulos Edi Rama perjetesisht ne pushtet.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania