PolitikeShkrime

Pse sulmohet dhe kërkohet të izolohet Sali Berisha?

Nga Liljana Elmazi Billa

(Fjala e mbajtur tek protesta e rrugices se Berishes)

 

Pershendetje , heronjte e shqiperise. Ju qe jen, i sot,  ketu jeni herronjte e Shqiperise, te lirise  dhe te demokracise. Pershendetje , demokrate qendrestare idealiste, qe keni ndjekur partine demokratike qe nga ’90ta, deri sot dhe kePershendetje , heronjte e shqiperise. Ju qe jen, i sot,  ketu jeni herronjte e Shqiperise, te lirise  dhe te demokracise. Pershendetje , demokrate qendrestare idealiste, qe keni ndjekur partine demokratike qe nga ’90ta, deri sot dhe keni qene jo cepave  fshehur, por gjithmone ne balle te betejave me te veshtira , te protestave te veshtira dhe , edhe pse keni ndjere shkopin e gomes, helmin e lleshkimikut apo dhe helnin e shkopin per t’u fut ne shtepine tone, keni ndjere tradhetine e ish kryetarit te PD, ju asnjehere nuk jeni stepur, por me force, guxim e kurajo keni mbsjt gjalle PD!

PD eshte sot , sepse e mbani  ju. Pa ju nuk do te kishte PD. Ndaj  une perulem me respekt te nadh e mirenjohje pakufi para jush , demokrate idealiste qe kurre nuk i kerkuat asnje gje PD , por vetem keni dhene! Keni dhene shpirtin , zemren , sakrificat tuaja dhe , ndodhta keni marre si shperblim dhe ndonje perbuzje apo mosperfillje ish drejtorash apo ish ministrash  te cilet  nuk kane guxim as fytyre te vijne sot ketu. Mirenjohja ime eshte e thelle dhe e them e bindur qe ju jeni palca e shendoshe e nje trupi dhe nese palca eshte e shendetshme dhe trupi eshte i shendetshem.  Pershendetje dr Berisha! Falenderoj nga zemra qe na e riktheve PD te cilen ish kreu i saj e kishte marre peng dhe do ta bente kurban sic beri kurban PS Edi Rama.m e te bashkevidhnin e bashkendanin copat e Shqiperise se shqyer  ne Shqiperine pa shqiptare, por ke afrikane !

Faleminderit Dr , sepse ju jeni kuraja, forca, guximi , fati yne , ju jeni ylli polar qe na drejton drejt fitores.

Pikerisht per kete sulmohet e mbahet i izoluar me urdher politik pikerisht Sali Berisha! Sepse mafja kombetare dhe nderkombetare kerkon tti kete duart e lira per te shpopulluar Shqiperine  te ndaje dhe Kosoven.

Pse sulmohet dhe kerkohet te izolohet Sali Berisha, Sepse duan te na trembin  ne  e te zhdukin opoziten e pluraluzmin! A trembet luani nga mizat e kalit?!!! Kurre !Nderkohe, diplomatet qe kane mbyllur syte veshet cdo gje dhe ikin me valixhe diplomatike te mbushura plote me rushfete me parate e krimit te korrupsionit nuk flasin, prandaj une sot jam e bindur qe ata shqiptare te vertete qe jane kudo ne diaspore do rrethojne selite e ketij sekti mavi dhe do flasin me zerin tone me zerin e Sali Berishes, me zerin e te vertetes per te mesuar kancelarite e vendeve te lira se cfare po ndodh ne narkoshtetin e vetem te Europes

Ne nuk duam asgje me shume dhe asgje me pak se ata. Ne duam fjalen e lire , per te cilen kemi luftuar qe ne 90ten, duam voten e lire dhe duam drejtesi.

Pse Sali Berisha? Sepse Sali Berisha eshte vene perballe i patundshem si mali i shkeklzenit para cdo tentative per te cbere shqiperine dhe kombin. Sepse ne vitet 2005-  2013 beri ate qe sekti mavi nuk ben dot edhe sikur 1000vjet te jete ne ne pushtet s’ do mund te bente as nje te 1000 e sukseseve te Kryeministrit Berisha!Sepse Jeyemunistri na futi ne NATO vendi i dyte ne ballkanin Perendimor, Edi mavrija nuk beri gje tjeter,  vecse , si gruaja e Bilanit rrembeu  nje foto me Presidentin Obama( te te njejtit spekter  pilitik te majte) ne nje cep korridori , duke paguar 80’000$. Nderkohe qe SB , si president dhe kryeminister i ketij vendi , eshte pritur dy here me nderimet me te medha , ndoshta dhe te presidenteve dhe kryeministrave te tjere , jo vetem te ballkanit por dhe Europes,  ne Shtepine E  e Bardhe, Edi Rama nuk arrin te marr asnje ftese as nga te majtet, edhe pse paguan miliona euro te krimit , droges e hajnise, lobingje. Sali Berisha Kryeminister, solli ne mes te Tiranes Presidentin Bush, per here te pare e te vetme ne gjithe historine e shtetit shqiptar,, i cili, me vendim e veprim domethenes, krah Sali Berishes, shpalli Kosoven e pavarur! Faleminderit , Presidenti Bush! Faleminderit Amerika e vlerave e parimeve ! Ndersa Edi solli Mcgonigallin e korruptuar, tradhetarin e Amerikes, e bashkecenuesin e sigurise amerikane! Nderkohe qe Sali Berisha dhr  PD, nen drejtimin e tij , bene realitet enderren e shqiptareve per te levizur te lire, Edi Rama po i jep Europes jo vetem shqiptare, , duke i perzene e detyruar te marrin gomone qe edhe u rrezikon jeten, pamje si ne vitet 90, kur u rrezua diktatura e eterve, por edhe trafikante droge e , madje,  edhe terrorrise nderkombetare,  duke  duke rezikuar dhe sigurine e kufijte e shteteve europiane,

 

Nderkohe qe perpjekjet e kesaj mafje kombetare dhe nderkombetare  per zhdukjen e  PD jane qe ne 97, por demokratet u ngriten si fenilsi, dhe morren force si Anteu nga dheu nene dhe ne 2005 ne erdhem ne pushtet. Historia e drejtimit te PD me ne krye SB ka qene nje histori suksesi. Ne jemi krenare. Secili prej nesh duhet te jete krenar. Cfare beri Edi  Rama kur erdhi ne pushtet me ndihmen e krimit?  Qe ne vitin e pare te qeverisjes perdori tritolin dhe friken. U vuri tritolin pronave dhe shtepive te shqipetareve qe i kishin bere me djerse dhe i burgosi per 3’000leke energji te papaguar. Ai e di sh mire se diktatura e ftikes dhe diktatura e urise do ta mbante sa me gjate ne pushtet! Ndaj   nese nuk e stopojme Edi Ramen sot, do te na shfaqen ato imazhet e Hitlerit te viteve 40, sepse ai i ben karshillek cdo sundimtari gjakatar. Ai , nje i pashpirt e antinjerezor as nuk e prek loti i nenave per jetet e keputura ne mes apo femijet qe largohen me gomone dhe nuk e dine   nese do ti shohin me apo jo. Edi rama kudo ku shkel mbjell vec  fatkeqesi, mbjell vetem zi. Me Edi Ramen dita ne Shqiperi lind   e pergjakur me ere kufomash dhe re loti nenash.

Ne duhet ti themi Edi Rames  qe ne kete shesh nuk na ka thene askush per te ardhur , nuk ma ka  urdheruar, askush, ketu jane vullnetet e lira te demokrateve idealiste. Dhe kur bashkohen vullnetet e lira nuk ka sundimtar qe t’i beje balle. E di si e shkrijme ne,  vullnetet e lira demokrate e shqiptare regjimin Edi Rames? Si kripa ne uje. Prandaj une ju bej thirrje te vershojme furishem ne rruget e sheshet e Tiranes dhe te gjithe Shqiperise , e ta rrezojme kete neodiktator, sepse ndryshe brezat e ardhshem nuk do te na e falin kurre. Te leme Edi Ramen te shpopulloje  Shqiperine, ta leme Edi Ramen ta shqyeje  copash si ushqim per hienat, Shqiperine,  duke ja falur Oligarkeve dhe armiqve te shqiptareve tone kjo nuk do na falet kurre nder breza.

Shqiperia eshte e shqipetareve e jo e zuzareve. Edu Rams do bente mire qe ne ato valixhet me para te diplomateve te jepte dhe menune tradicionale te tonen. Ne kemi qene te varfer , por bar nuk kemi ngrene kurre aq me teper  ne demokratet!m zvarranike dhe insekte nuk kemi ngrene kurre. Te tjere e kane ushqimin e tyre. Une dhe njehere ju bej thirje te bashkohemi per te permbysur rregjimin! Ne nuk kemi ardhur ketu per hallin personal te Sali Berishes, sic thote ndonje analist gojeshpelle , kembelidhur me zinxhire e me mendje te prangosur sepse  e detyrojne parate e krimit e korrupsionit qe u jep pronari ,  Edi  Rama! Ne nuk kemi ardhur ketu per hallin e SB sepse SB nuk ka asnje hall. Halli i SB eshte ta coje PD ne pavdekesi! Ne perjetesi. Dhe te shpetoje pluralizmin , te cilin e sollem me, nen drejtomin e tij, te shpetoje demokracine, te cilen e sollem ne , te shpetoe vendin e kombin ! ky eshte halli por dhe misioni i vdo shqiptari te vertete!

Ne diktature , kendohej nje kenge mga partia , pjelle e se ciles eshte ky sekt ; O parti , o nena jone , fjala jote vepra jone. Kur Edi Rama , ne kongresin e PS dhe Asamble, i beri thirje SPAKUt qe fjalen e partise e ka ligj, jo mē me vendim ne emer te popullit si Enveri, por me vendim ne emer te partose, dhe me SPAK e GJKKO , si  kamzhik i sigurimit te shtetit, si draper cekani i partise dhe gijotine  e Mesjeted ju turren Liderit tone, Kryetarit te PD e opozites, prof dr  Sali Berishes . e kur  ia bejne kete pa asnje fakt, prove a deshmi, madje asnje firme te Sali Berishes ne dosje,  Sali Berishes , institucionit Sali Berisha, njeriut me te dashur e mẽ  me influence ne shqiptari , imagjinoni cfare na bejne ne.

Duke izoluar Sali Berishen , antshqiptare e antikombetare, duan te heqin pengesen e pakapercyeshme, per te realizuar axhenden e tyre , por duan  te na trembin dhe ne ! E kush ? Butaket e zvarraniket mavi duan te trembin shqipet! Kurre! Kurre! Ndaj une ju bej thirrje te gjithe intelektualeve t’i therrasin ndergjegjes qytetare ! Vendi eshte ne rrezik! Pluralizmi po vritet! Liria e domokracia po cbehen ! Drejtesia po kthehet ne padrejtesi! Intelektuali dallohet per qendrimin qe mban , kur  vendi ka nevoje per te. Heshtja juaj eshte nje aprovim per vrasjen qe i behet pluralizmit demokracise fjales se lire votes se lire, duke ju bere bashkevrases e bashkefajtore! Ndaj ju ketu nuk vini sot per Sali Berishen , edhe pse Sali Berisha ka qene mbrojtes nder vite per sejcilin prej nesh.

Ne kemi dale ketu edhe  per vendin dhe per kombin. Une nuk mund te pranoj kursesi qe me parate e shqiptareve qe Edi Rama ben rrush e kumbulla te marr page 4 here me shume se nje profesor 6ml leke nje prokuror special per te sajuar fallsifikuar prova per SB por per asnje shqiptar tjeter. Ketyre duhet t’u vihen orangat e jo t’u mahmen kontot bankare. Nuk mund te pranoj qe SPAk te perdoret si kamzhiku i sigurimit te shtetit te duktatures, te perdoret  si draoperi dhe cekani i periudhes komuniste apo si gijotina  e mesjetes. Une nuk mund te pranoj kurre qe te me japi leksione dikush qe nuk me thote dote qe kjo padrejtesia qe u krijua ketu me ndihmen edhe te nderkombetareve te mbaje ne arrest shtepue,  jo vetem Sali Berisha, por asnje qytetar tjeter  pa asnje fakt dhe asnje prove, . Ky eshte vetem urdhri i partise qe kane marre.

Po pse i shqetesonte kaq shume SB? Sepse ai ringriti nje opozite qendrestare perballe narkoshtetit, Sepse te verteten e Sali Berishes, paddrejtesine skandaloze qe bejne organet e turpdrejtesise ndaj tij, po e percojne kudo ne bote,  gazetat me dinjitoze dhe prestigjoze amerikane, europuane , E verteta e Sali Berishes po provohet ne Senatin, Kongresin amerikan. Kryeministri i Shqiperise , vend anetar i NATOS, korruptoi nr.2 te FBI Amerikane , duke u bere cenues i sigurise se Amerikes dhe jo vetem. . Nuk ka kryeminister ne bote qe mund ta beje kete vetem Edi Rama e beri! Une kam nje pergjigje edhe per  te gjith ata  qe thone studio me studio ( ata qe u thote paraja) Po Sali Berishen e kane pritur presidentet e djathte. Po pse skane pritur te majtet Kryeministrin tuaj ? Cfare  pergjigje me thoni kur zonja e pare e presidentit te Amerikes , Sekretarja e Shtetit, Znj Klinton, ne 1 Nentor 2012, ne mes te Kuvendit  te Shqiperise ju drejtua  te gjithe vendeve  ne Ballkanin Perendimor  dhe jo vetem, te marrin shembull e te mesojne  nga demokracia funksionale e  Sali Berishes? Per gjashte muaj te vitit zgjedhor u be Sali Berisha i korruptuar, madje i madh dhe minues i demokracise?!!! absilutisht jo! Por keshtu kish urdheruar Djalli majtist ekstremist!

 

Kam ardhur ketu te jap dhe amanetin e babait tim i cili ka qene deputet ii Parlamentit te pare pluralist, deputeri i pare i PD  i Qarkut Vlore , bashkepunetor i Sali Berishes, qe ne 90 e derisa mbylli syte, cili me thoshte Bije, meso  gjithmone dhe perkrah ata njerez   qe e kane te shenjte  familjen, atdheun dhe besojne ne Zot. Dhe Sali Berisha  e ka te shenjte familjen dhe kombin.

Nderkohe dua te ndaj me ju miq edhe nje shqetesim timin qe me ndjek prej prej me shume se 2 vitesh e kuptoj sulmin politik ndaj Sali Berishes, nga brenda dhe hashte, sepse u ka prish planet, nuk isha dakord dhe nuk e pranova qe kur u percaktua i tille dhe dy vitet treguan  sesa i pabazuar ne fakte e prova ishte nje vendim i tille, dhe kush e kishte urdheruar, non grata-n  e Sali Berishes, por nuk do te oranoj kurre   shpalljen non grada te Liri Berishes, nje zonje fisnike model , nje mjeke femijesh qe tere jeten ka sheruar e ndihmuar femijet , madje dhe edhe ata me aftesi ndryshe , ndaj  mua me kujton regjimin komunist qe nuk e la Nene Terezen te hynte ne  Shqiperi.Une e dua Ameriken , Ameriken e vlerave dhe parimeve,

Ju faleminderit dhe perpara.  ni qene jo cepave  fshehur, por gjithmone ne balle te betejave me te veshtira , te protestave te veshtira dhe , edhe pse keni ndjere shkopin e gomes, helmin e lleshkimikut apo dhe helnin e shkopin per t’u fut ne shtepine tone, keni ndjere tradhetine e ish kryetarit te PD, ju asnjehere nuk jeni stepur, por me force, guxim e kurajo keni mbsjt gjalle PD!

PD eshte sot , sepse e mbani  ju. Pa ju nuk do te kishte PD. Ndaj  une perulem me respekt te nadh e mirenjohje pakufi para jush , demokrate idealiste qe kurre nuk i kerkuat asnje gje PD , por vetem keni dhene! Keni dhene shpirtin , zemren , sakrificat tuaja dhe , ndodhta keni marre si shperblim dhe ndonje perbuzje apo mosperfillje ish drejtorash apo ish ministrash  te cilet  nuk kane guxim as fytyre te vijne sot ketu. Mirenjohja ime eshte e thelle dhe e them e bindur qe ju jeni palca e shendoshe e nje trupi dhe nese palca eshte e shendetshme dhe trupi eshte i shendetshem.  Pershendetje dr Berisha! Falenderoj nga zemra qe na e riktheve PD te cilen ish kreu i saj e kishte marre peng dhe do ta bente kurban sic beri kurban PS Edi Rama.m e te bashkevidhnin e bashkendanin copat e Shqiperise se shqyer  ne Shqiperine pa shqiptare, por ke afrikane !

Faleminderit Dr , sepse ju jeni kuraja, forca, guximi , fati yne , ju jeni ylli polar qe na drejton drejt fitores.

Pikerisht per kete sulmohet e mbahet i izoluar me urdher politik pikerisht Sali Berisha! Sepse mafja kombetare dhe nderkombetare kerkon tti kete duart e lira per te shpopulluar Shqiperine  te ndaje dhe Kosoven.

Pse sulmohet dhe kerkohet te izolohet Sali Berisha, Sepse duan te na trembin  ne  e te zhdukin opoziten e pluraluzmin! A trembet luani nga mizat e kalit?!!! Kurre !Nderkohe, diplomatet qe kane mbyllur syte veshet cdo gje dhe ikin me valixhe diplomatike te mbushura plote me rushfete me parate e krimit te korrupsionit nuk flasin, prandaj une sot jam e bindur qe ata shqiptare te vertete qe jane kudo ne diaspore do rrethojne selite e ketij sekti mavi dhe do flasin me zerin tone me zerin e Sali Berishes, me zerin e te vertetes per te mesuar kancelarite e vendeve te lira se cfare po ndodh ne narkoshtetin e vetem te Europes

Ne nuk duam asgje me shume dhe asgje me pak se ata. Ne duam fjalen e lire , per te cilen kemi luftuar qe ne 90ten, duam voten e lire dhe duam drejtesi.

Pse Sali Berisha? Sepse Sali Berisha eshte vene perballe i patundshem si mali i shkeklzenit para cdo tentative per te cbere shqiperine dhe kombin. Sepse ne vitet 2005-  2013 beri ate qe sekti mavi nuk ben dot edhe sikur 1000vjet te jete ne ne pushtet s’ do mund te bente as nje te 1000 e sukseseve te Kryeministrit Berisha!Sepse Jeyemunistri na futi ne NATO vendi i dyte ne ballkanin Perendimor, Edi mavrija nuk beri gje tjeter,  vecse , si gruaja e Bilanit rrembeu  nje foto me Presidentin Obama( te te njejtit spekter  pilitik te majte) ne nje cep korridori , duke paguar 80’000$.

 

Nderkohe qe SB , si president dhe kryeminister i ketij vendi , eshte pritur dy here me nderimet me te medha , ndoshta dhe te presidenteve dhe kryeministrave te tjere , jo vetem te ballkanit por dhe Europes,  ne Shtepine E  e Bardhe, Edi Rama nuk arrin te marr asnje ftese as nga te majtet, edhe pse paguan miliona euro te krimit , droges e hajnise, lobingje. Sali Berisha Kryeminister, solli ne mes te Tiranes Presidentin Bush, per here te pare e te vetme ne gjithe historine e shtetit shqiptar,, i cili, me vendim e veprim domethenes, krah Sali Berishes, shpalli Kosoven e pavarur! Faleminderit , Presidenti Bush! Faleminderit Amerika e vlerave e parimeve ! Ndersa Edi solli Mcgonigallin e korruptuar, tradhetarin e Amerikes, e bashkecenuesin e sigurise amerikane! Nderkohe qe Sali Berisha dhr  PD, nen drejtimin e tij , bene realitet enderren e shqiptareve per te levizur te lire, Edi Rama po i jep Europes jo vetem shqiptare, , duke i perzene e detyruar te marrin gomone qe edhe u rrezikon jeten, pamje si ne vitet 90, kur u rrezua diktatura e eterve, por edhe trafikante droge e , madje,  edhe terrorrise nderkombetare,  duke  duke rezikuar dhe sigurine e kufijte e shteteve europiane,

 

Nderkohe qe perpjekjet e kesaj mafje kombetare dhe nderkombetare  per zhdukjen e  PD jane qe ne 97, por demokratet u ngriten si fenilsi, dhe morren force si Anteu nga dheu nene dhe ne 2005 ne erdhem ne pushtet. Historia e drejtimit te PD me ne krye SB ka qene nje histori suksesi. Ne jemi krenare. Secili prej nesh duhet te jete krenar. Cfare beri Edi  Rama kur erdhi ne pushtet me ndihmen e krimit?  Qe ne vitin e pare te qeverisjes perdori tritolin dhe friken. U vuri tritolin pronave dhe shtepive te shqipetareve qe i kishin bere me djerse dhe i burgosi per 3’000leke energji te papaguar. Ai e di sh mire se diktatura e ftikes dhe diktatura e urise do ta mbante sa me gjate ne pushtet! Ndaj   nese nuk e stopojme Edi Ramen sot, do te na shfaqen ato imazhet e Hitlerit te viteve 40, sepse ai i ben karshillek cdo sundimtari gjakatar. Ai , nje i pashpirt e antinjerezor as nuk e prek loti i nenave per jetet e keputura ne mes apo femijet qe largohen me gomone dhe nuk e dine   nese do ti shohin me apo jo. Edi rama kudo ku shkel mbjell vec  fatkeqesi, mbjell vetem zi. Me Edi Ramen dita ne Shqiperi lind   e pergjakur me ere kufomash dhe re loti nenash.

Ne duhet ti themi Edi Rames  qe ne kete shesh nuk na ka thene askush per te ardhur , nuk ma ka  urdheruar, askush, ketu jane vullnetet e lira te demokrateve idealiste. Dhe kur bashkohen vullnetet e lira nuk ka sundimtar qe t’i beje balle. E di si e shkrijme ne,  vullnetet e lira demokrate e shqiptare regjimin Edi Rames? Si kripa ne uje. Prandaj une ju bej thirrje te vershojme furishem ne rruget e sheshet e Tiranes dhe te gjithe Shqiperise , e ta rrezojme kete neodiktator, sepse ndryshe brezat e ardhshem nuk do te na e falin kurre. Te leme Edi Ramen te shpopulloje  Shqiperine, ta leme Edi Ramen ta shqyeje  copash si ushqim per hienat, Shqiperine,  duke ja falur Oligarkeve dhe armiqve te shqiptareve tone kjo nuk do na falet kurre nder breza.

Shqiperia eshte e shqipetareve e jo e zuzareve. Edu Rams do bente mire qe ne ato valixhet me para te diplomateve te jepte dhe menune tradicionale te tonen. Ne kemi qene te varfer , por bar nuk kemi ngrene kurre aq me teper  ne demokratet!m zvarranike dhe insekte nuk kemi ngrene kurre. Te tjere e kane ushqimin e tyre. Une dhe njehere ju bej thirje te bashkohemi per te permbysur rregjimin! Ne nuk kemi ardhur ketu per hallin personal te Sali Berishes, sic thote ndonje analist gojeshpelle , kembelidhur me zinxhire e me mendje te prangosur sepse  e detyrojne parate e krimit e korrupsionit qe u jep pronari ,  Edi  Rama! Ne nuk kemi ardhur ketu per hallin e SB sepse SB nuk ka asnje hall. Halli i SB eshte ta coje PD ne pavdekesi! Ne perjetesi. Dhe te shpetoje pluralizmin , te cilin e sollem me, nen drejtomin e tij, te shpetoje demokracine, te cilen e sollem ne , te shpetoe vendin e kombin ! ky eshte halli por dhe misioni i vdo shqiptari te vertete!

Ne diktature , kendohej nje kenge mga partia , pjelle e se ciles eshte ky sekt ; O parti , o nena jone , fjala jote vepra jone. Kur Edi Rama , ne kongresin e PS dhe Asamble, i beri thirje SPAKUt qe fjalen e partise e ka ligj, jo mē me vendim ne emer te popullit si Enveri, por me vendim ne emer te partose, dhe me SPAK e GJKKO , si  kamzhik i sigurimit te shtetit, si draper cekani i partise dhe gijotine  e Mesjeted ju turren Liderit tone, Kryetarit te PD e opozites, prof dr  Sali Berishes . e kur  ia bejne kete pa asnje fakt, prove a deshmi, madje asnje firme te Sali Berishes ne dosje,  Sali Berishes , institucionit Sali Berisha, njeriut me te dashur e mẽ  me influence ne shqiptari , imagjinoni cfare na bejne ne. Duke izoluar Sali Berishen , antshqiptare e antikombetare, duan te heqin pengesen e pakapercyeshme, per te realizuar axhenden e tyre , por duan  te na trembin dhe ne ! E kush ? Butaket e zvarraniket mavi duan te trembin shqipet! Kurre! Kurre! Ndaj une ju bej thirrje te gjithe intelektualeve t’i therrasin ndergjegjes qytetare ! Vendi eshte ne rrezik! Pluralizmi po vritet! Liria e domokracia po cbehen ! Drejtesia po kthehet ne padrejtesi! Intelektuali dallohet per qendrimin qe mban , kur  vendi ka nevoje per te. Heshtja juaj eshte nje aprovim per vrasjen qe i behet pluralizmit demokracise fjales se lire votes se lire, duke ju bere bashkevrases e bashkefajtore! Ndaj ju ketu nuk vini sot per Sali Berishen , edhe pse Sali Berisha ka qene mbrojtes nder vite per sejcilin prej nesh.

Ne kemi dale ketu edhe  per vendin dhe per kombin. Une nuk mund te pranoj kursesi qe me parate e shqiptareve qe Edi Rama ben rrush e kumbulla te marr page 4 here me shume se nje profesor 6ml leke nje prokuror special per te sajuar fallsifikuar prova per SB por per asnje shqiptar tjeter. Ketyre duhet t’u vihen orangat e jo t’u mahmen kontot bankare. Nuk mund te pranoj qe SPAk te perdoret si kamzhiku i sigurimit te shtetit te duktatures, te perdoret  si draoperi dhe cekani i periudhes komuniste apo si gijotina  e mesjetes. Une nuk mund te pranoj kurre qe te me japi leksione dikush qe nuk me thote dote qe kjo padrejtesia qe u krijua ketu me ndihmen edhe te nderkombetareve te mbaje ne arrest shtepue,  jo vetem Sali Berisha, por asnje qytetar tjeter  pa asnje fakt dhe asnje prove, . Ky eshte vetem urdhri i partise qe kane marre. Po pse i shqetesonte kaq shume SB? Sepse ai ringriti nje opozite qendrestare perballe narkoshtetit, Sepse te verteten e Sali Berishes, paddrejtesine skandaloze qe bejne organet e turpdrejtesise ndaj tij, po e percojne kudo ne bote,  gazetat me dinjitoze dhe prestigjoze amerikane, europuane , E verteta e Sali Berishes po provohet ne Senatin, Kongresin amerikan.

Kryeministri i Shqiperise , vend anetar i NATOS, korruptoi nr.2 te FBI Amerikane , duke u bere cenues i sigurise se Amerikes dhe jo vetem. . Nuk ka kryeminister ne bote qe mund ta beje kete vetem Edi Rama e beri! Une kam nje pergjigje edhe per  te gjith ata  qe thone studio me studio ( ata qe u thote paraja) Po Sali Berishen e kane pritur presidentet e djathte. Po pse skane pritur te majtet Kryeministrin tuaj ? Cfare  pergjigje me thoni kur zonja e pare e presidentit te Amerikes , Sekretarja e Shtetit, Znj Klinton, ne 1 Nentor 2012, ne mes te Kuvendit  te Shqiperise ju drejtua  te gjithe vendeve  ne Ballkanin Perendimor  dhe jo vetem, te marrin shembull e te mesojne  nga demokracia funksionale e  Sali Berishes? Per gjashte muaj te vitit zgjedhor u be Sali Berisha i korruptuar, madje i madh dhe minues i demokracise?!!! absilutisht jo! Por keshtu kish urdheruar Djalli majtist ekstremist!

 

Kam ardhur ketu te jap dhe amanetin e babait tim i cili ka qene deputet ii Parlamentit te pare pluralist, deputeri i pare i PD  i Qarkut Vlore , bashkepunetor i Sali Berishes, qe ne 90 e derisa mbylli syte, cili me thoshte Bije, meso  gjithmone dhe perkrah ata njerez   qe e kane te shenjte  familjen, atdheun dhe besojne ne Zot. Dhe Sali Berisha  e ka te shenjte familjen dhe kombin.

Nderkohe dua te ndaj me ju miq edhe nje shqetesim timin qe me ndjek prej prej me shume se 2 vitesh e kuptoj sulmin politik ndaj Sali Berishes, nga brenda dhe jashte, sepse u ka prish planet, nuk isha dakord dhe nuk e pranova qe kur u percaktua i tille dhe dy vitet treguan  sesa i pabazuar ne fakte e prova ishte nje vendim i tille, dhe kush e kishte urdheruar, non grata-n  e Sali Berishes, por nuk do te oranoj kurre   shpalljen non grada te Liri Berishes, nje zonje fisnike model , nje mjeke femijesh qe tere jeten ka sheruar e ndihmuar femijet , madje dhe edhe ata me aftesi ndryshe , ndaj  mua me kujton regjimin komunist qe nuk e la Nene Terezen te hynte ne  Shqiperi.Une e dua Ameriken , Ameriken e vlerave dhe parimeve,

Ju faleminderit dhe perpara.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania