Bota

SHBA dhe Britania e Madhe nisin sulmin ndaj objektivave Houthi në Jemen

Sulmet janë kryer me mbështetjen e disa vendeve të tjera, sipas një deklarate të përbashkët të shtunën.

“Sulmi i sotëm synoi në mënyrë specifike vende të lidhura me objektet e ruajtjes së armëve, sistemet dhe lëshuesit e raketave, sistemet e mbrojtjes ajrore dhe radarët e Houthi-ve”, thotë deklarata e lëshuar nga SHBA, MB, Australia, Bahreini, Kanadaja, Danimarka, Holanda dhe tha Zelanda e Re.

Houthi-t thanë se avionët luftarakë të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe goditën provinca të shumta në Jemen, duke përfshirë kryeqytetin Sanaa.

Dy shkatërrues amerikanë lëshuan raketa Tomahawk si pjesë e sulmeve, tha një zyrtar amerikan për CNN. USS Gravely dhe USS Carney lëshuan raketa lundrimi me sulm tokësor dhe avionë luftarakë F/A-18 nga aeroplanmbajtësja USS Dwight D. Eisenhower, thanë zyrtarët gjithashtu.

Sulmet në ditë të njëpasnjëshme vijnë pasi administrata e Presidentit Joe Biden është zotuar për një përgjigje “me shumë nivele” ndaj një sulmi me dron që vrau tre anëtarë të shërbimit amerikan dhe plagosi më shumë se 40 fundjavën e kaluar.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania