SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Hamasi kundërshton çdo armëpushim të përkohshëm

Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez kanë konfirmuar se po negociojnë një fund të luftës izraelite në Gaza, tërheqjen e plotë të forcave izraelite nga territori i rrethuar i Gazës dhe lirimin e të gjithë të burgosurve palestinezë nga burgjet izraelite në këmbim të robërve që po mbajnë.

Një anëtar i byrosë politike të Hamasit ka mohuar atë që është publikuar nga Reuters, që i atribuohen burimeve të sigurisë egjiptiane, në lidhje me diskutimet që po ndërmjetësohen në Kajro.

Ndonëse shumë raporte të dala mbi bisedimet në Egjipt kanë qenë kontradiktore, duket se ka një konsensus midis forcave palestineze të rezistencës dhe civilëve për rrugën përpara.

Një zyrtar i Hamasit përsëriti se nuk do të ketë negociata pa një ndërprerje gjithëpërfshirëse të luftës izraelite, duke treguar se lëvizja kërkon me gjithë forcën të ndalojë agresionin dhe masakrat e regjimit kundër popullit palestinez plotësisht dhe jo përkohësisht.

 

 

Ai shtoi se populli palestinez dëshiron t’i jepet fund masakrave izraelite dhe nuk po pret armëpushime të përkohshme, pas së cilës regjimi të rifillojë terrorizmin e tij.

Hamasi ka thënë gjithashtu se “nuk ka njohuri” për informacionin që raportoi Reuters.

Grupi i rezistencës tha: “Ne përsërisim se nuk mund të ketë negociata pa një ndërprerje gjithëpërfshirëse të agresionit.

“Udhëheqja e Hamasit kërkon një ndërprerje të përhershme të agresionit dhe masakrave kundër popullit tonë.

“Populli ynë dëshiron ta shohë këtë agresion të ndalur plotësisht dhe nuk dëshiron të presë për një armëpushim të përkohshëm ose të pjesshëm për një periudhë të shkurtër, pas së cilës agresioni dhe terrorizmi mund të vazhdojnë fatalisht.”

Qendra Palestineze për Anketën dhe Kërkimin e Politikave zbuloi kohët e fundit se mbështetja për Hamasin është rritur që nga fillimi i luftës izraelite në Gaza, gjë që tregon se populli palestinez e mbështet këtë pozicion.

Studiuesit i zhvilluan intervistat me banorët e Gazës ballë për ballë gjatë armëpushimit shtatëditor?, në një kohë kur ata ishin jashtëzakonisht të lodhur, të etur, të traumatizuar dhe të uritur.

Ky është një tregues se palestinezët në Gaza janë të kujdesshëm se një armëpushim i përkohshëm vetëm do ta bëjë regjimin izraelit të përgatitet për të rifilluar bombardimet pa dallim në enklavë.

Konsensusi në Gaza, mes popullit të saj dhe mbështetja e tyre për rezistencën, është se ata kanë vdekur nga uria dhe po vdesin që kur regjimi vendosi një rrethim në “burgun më të madh të hapur në botë” në vitin 2006, dhe e vetmja rrugë përpara tani është ose përmes vdekjes ose fitores.

Ata nuk po bien pas një mashtrimi izraelit për të pranuar një armëpushim tjetër për disa ditë.

Ata që kanë humbur fëmijët, gratë, prindërit dhe anëtarët e tjerë të familjes, në luftërat e mëparshme izraelite në Gaza, janë të njëjtët burra palestinezë, në radhët e Hamasit dhe fraksioneve të tjera të rezistencës që po luftojnë sot ushtrinë izraelite në Rripin e Gazës.

Para luftës, kishte rreth 5,000 palestinezë në burgjet izraelite, por numri tani është dyfishuar në rreth 10,000 pasi ushtria izraelite ka arrestuar mijëra të tjerë në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Gaza që nga 7 tetori, sipas Shoqatës së të Burgosurve Palestinez.

Sipas burimeve, Kajro propozoi mbajtjen e zgjedhjeve dhe “i dha garanci Hamasit se anëtarët e tij nuk do të ‘ndiqen penalisht’”, ndërsa lëvizja refuzoi të hiqte dorë nga pushteti në Gaza vetëm në këmbim të një armëpushimi të përhershëm.

Kjo do të përkufizohej si një fitore për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

Associated Press, duke cituar një zyrtar të lartë egjiptian dhe një diplomat evropian, raportoi se Egjipti kishte paraqitur një propozim paraprak për t’i dhënë fund luftës në Gaza, i cili përfshin “një armëpushim, lirimin gradual të të burgosurve dhe formimin e një qeverie palestineze të ekspertë për të menaxhuar Rripin e Gazës dhe Bregun Perëndimor”.

Propozimi, i cili u arrit me Katarin, iu paraqit regjimit izraelit, Hamasit, Shteteve të Bashkuara dhe qeverive evropiane, por “ende duket në një fazë paraprake”, sipas agjencisë.

AP raportoi detaje rreth “marrëveshjes”, e cila kërkon një armëpushim fillestar për një periudhë deri në dy javë, gjatë së cilës Hamasi do të lirojë midis 40 dhe 50 robër izraelitë, në këmbim të lirimit të 120 dhe 150 të burgosurve palestinezë nga Izraeli. burgjet.

Njëkohësisht, negociatat do të vazhdojnë për zgjatjen e armëpushimit dhe lirimin e më shumë të burgosurve dhe trupave të vdekur izraelitë të mbajtur nga rezistenca palestineze.

Negociatat po ashtu thuhet se po vazhdojnë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse “të gjithë për të gjithë”, përveç tërheqjes së forcave pushtuese nga Gaza dhe ndërprerjes së rezistencës së lëshimit të raketave drejt territoreve palestineze të pushtuara nga Izraeli.

Burimet e Associated Press vunë në dukje se zyrtarët egjiptianë diskutuan skicat e përgjithshme të propozimit me kreun e Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Haniyeh, ndërsa propozimi është planifikuar gjithashtu t’i paraqitet Sekretarit të Përgjithshëm të Lëvizjes Xhihadit Islamik Palestinez, Ziad al- Nakhalah.

Izzat al-Rishek, një anëtar i byrosë politike të Hamasit, tha: “Nuk mund të ketë negociata pa ndalimin e plotë të agresionit.”

“Udhëheqja e Hamasit po synon me të gjitha forcat për një fund të plotë, jo të përkohshëm, të agresionit dhe masakrave të popullit tonë”, tha ai, duke iu referuar më shumë se 20,000 palestinezëve të vrarë gjatë luftës 11-javore izraelite në Gaza.

Duke folur në kushte anonimiteti, një zyrtar i lartë palestinez i Xhihadit Islamik i njohur me bisedimet e Kajros i bëri jehonë mohimit të al-Rishq, sipas Reuters.

Burimet egjiptiane thanë se si Hamasi ashtu edhe Xhihadi Islamik, të cilët kanë zhvilluar bisedime të veçanta me ndërmjetësit egjiptianë në Kajro, kanë refuzuar ofrimin e ndonjë lëshimi.

“Pasi agresioni të ndalet dhe ndihma të rritet, ne jemi gati të diskutojmë shkëmbimin e të burgosurve”, tha një zyrtar i Hamasit.

Xhihadi Islamik, i cili gjithashtu mban robër izraelitë në Gaza, i ka bërë jehonë këtij qëndrimi.

Një delegacion palestinez i Xhihadit Islamik i udhëhequr nga udhëheqësi i tij Ziad al-Nakhala ka udhëtuar në Kajro për të shkëmbyer ide me zyrtarët egjiptianë mbi ofertat e shkëmbimit të të burgosurve dhe çështje të tjera, por një zyrtar tha se lëvizja e rezistencës i kishte dhënë fund ofensivës ushtarake të Izraelit si një para- kusht për negociata të mëtejshme.

Xhihadi Islamik Palestinez këmbëngul se çdo shkëmbim i të burgosurve duhet të bazohet në parimin “të gjithë për të gjithë”, që do të thotë lirimi i të gjithë robërve të mbajtur në Gaza nga Hamasi dhe Xhihadi Islamik në këmbim të lirisë së të gjithë palestinezëve të burgosur në Izrael.

Më vete, zyrtari i Xhihadit Islamik Palestinez Ali Abu Shaheen tha më vonë se “lëvizja riafirmoi qëndrimin e saj se agresioni kundër popullit palestinez duhet të përfundojë dhe se nuk ishte në favor të armëpushimeve të përkohshme”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?