SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Dy burra të paidentifikuar sulmuan dhomën e ulët të Parlamentit të Indisë të mërkurën

Dy burra të paidentifikuar sulmuan dhomën e ulët të Parlamentit të Indisë të mërkurën, në një shkelje të madhe të sigurisë që u regjistrua në përvjetorin e një sulmi vdekjeprurës në kompleks më shumë se dy dekada më parë. Videoja e transmetuar drejtpërdrejt në Sansad TV, kanali zyrtar për Parlamentin e vendit, tregoi një burrë duke kërcyer mbi tavolina dhe duke vrapuar drejt karriges së kryetarit, ndërsa ligjvënësit në panik përpiqeshin ta nënshtronin atë. Një burrë tjetër që qëndronte në galerinë e vizitorëve u pa duke lëshuar tym të verdhë brenda ndërtesës. Seanca e parlamentit u ndërpre për pak kohë pasi ligjvënësit dolën jashtë

Dy persona të tjerë jashtë ndërtesës u panë duke brohoritur parulla ndërsa policia u mblodh rreth tyre. Të katër personat janë arrestuar dhe sendet e tyre janë konfiskuar, u tha ligjvënësve Om Birla, kryetari i dhomës së ulët të parlamentit, ndërsa parlamenti rifilloi. Ligjvënësit e opozitës ngritën shqetësimet e tyre për shkeljen e sigurisë.

“Çështja është shumë serioze,” tha Mallikarjun Kharge, kreu i partisë kryesore opozitare të Kongresit të Indisë. “Kjo ka të bëjë me mënyrën se si dy persona mundën të hynin brenda, pavarësisht nga siguria kaq e përpunuar dhe të shkaktonin një shkelje të sigurisë.”

Një tjetër ligjvënës i Kongresit KC Venugopal tha se incidenti ishte “jashtëzakonisht shqetësues”. Parlamenti i Indisë u sulmua nga persona të armatosur më 13 dhjetor 2001, të cilët vranë më shumë se një duzinë njerëz. Nju Delhi fajësoi grupet terroriste të lidhura me Pakistanin për atë sulm, duke i zhytur më tej marrëdhëniet dhe duke i shtyrë dy vendet e armatosura bërthamore në prag të luftës. Kryeministri i Indisë Narendra Modi bëri homazhe për njerëzit që humbën jetën në atë incident më herët të mërkurën.

 

“Sot kujtojmë dhe i bëjmë nderime të përzemërta personelit trim të sigurimit të martirizuar në sulmin e Kuvendit në vitin 2001. Guximi dhe sakrifica e tyre përballë rrezikut do të nguliten përgjithmonë në kujtesën e kombit tonë,” shkroi ai në X.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?