SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

SHBA veto rezolutës për një armëpushim në Gaza

“Pengimi nga SHBA për nxjerrjen e një vendimi që kërkonte një armëpushim është i barabartë me bashkëpunim të drejtpërdrejtë në masakrën e popullit tonë nga okupimi, në kryerjen e më shumë masakrave dhe spastrimit etnik”, thekson Izat el Resik, një anëtar i byrosë politike të Hamasit.

13 vende ishin në favor, SHBA vendosi veton dhe Mbretëria e Bashkuar abstenoi. Shtetet e Bashkuara kishin sinjalizuar më parë mosmiratimin e draft tekstit. Një nga pesë anëtarët e përhershëm të këshillit me të drejtën e vetos, SHBA-ja i ka rezistuar vazhdimisht thirrjeve për një “armëpushim”, duke theksuar të drejtën e Izraelit për t’u mbrojtur pas sulmit terrorist të Hamasit më 7 tetor.

Votimi ishte përpjekja e gjashtë e grupit 15 anëtarësh për të arritur një konsensus mbi luftën e vazhdueshme midis Izraelit dhe Hamasit. Vetëm një votim i mëparshëm ishte i suksesshëm, i cili kërkoi muajin e kaluar për krijimin e “pauzave dhe korridoreve humanitare” në Gaza.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?