Bota

Izraeli shkatërron 500 tunele të Hamasit

Izraeli zgjeroi mëngjesin e sotëm ofensivën kundër militantëve të Hamasit në Gaza duke goditur 200 objektivë në territorin e munduar prej luftës tashmë 59 ditore.

Manovrat tokësore të forcave izraelite të mbrojtjes po zgjerohen në sektorin jugor të Gazës, ku disa tanke janë duke avancuar në veri të Khan Yunis. Shërbimet sekrete izraelite janë udhëzuar të eliminojnë liderët e Hamasit kudo që janë, thonë zyrtarë në Tel Aviv.

Mbi 800 tunele të Hamasit janë lokalizuar dhe 500 prej tyre janë shkatërruar që prej fillimit të luftës, njofton IDF. Tunelet në fjalë ndodheshin në zona civile, shumë prej të cilëve ishin pranë disa shkollave, kopshteve e xhamive.

Që nga përfundimi i armëpushimit, të premten, luftimet në Gazë kanë rifilluar të ashpra mes Hamasit dhe trupave izraelite që avancojnë, ashtu si edhe lëshimet e raketave nga grupi radial drejt shtetit hebre, dhe sulmet ajrore të Izraelit në territorin palestinez.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania