Shendet

Studimi: Ilaçi parandalues i HIV-it është shumë efektiv

Një medikament që ndalon infektimin e trupit me HIV ka rezultuar të jetë një trajtim parandalues ​​shumë efektiv “në botën reale”. Ky përfundim ka ardhur pas një studimi të kartës së fundmi, me mbi 24.000 njerëz që e kanë marrë atë në të gjithë Anglinë.

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA), e cila udhëhoqi Gjykimin e Ndikimit PrEP me Fondacionin NHS të Spitalit Chelsea dhe Westminster, tha se ishte studimi më i madh ndonjëherë në botën reale të llojit të tij. Ai u krye në 157 klinika të shëndetit seksual në të gjithë Anglinë midis tetorit 2017 dhe korrikut 2020.

Studimi zbuloi përdorimin e PrEP, i njohur gjithashtu si profilaksia, zvogëloi shanset për t’u infektuar me HIV me rreth 86% kur përdoret në jetën e përditshme, duke marrë parasysh përdorimin e paqëndrueshëm ose të gabuar. Studimet klinike sugjeruan se ilaçi është 99% efektiv.

Dr John Saunders, një konsulent në shëndetin seksual dhe HIV, i cili punoi në studim, tha: “Ky provë ka demonstruar më tej efektivitetin e PrEP në parandalimin e transmetimit të HIV-it”.

Organizata bamirëse e Terrence Higgins Trust për HIV-in e mirëpriti botimin e studimit, por tha se kishte “më shumë për të bërë” për të rritur aksesin dhe ndërgjegjësimin ndaj ilaçit, veçanërisht në mesin e disa grupeve minoritare. Debbie Laycock, kreu i politikave, tha: “Ne mendojmë se ka komunitete dhe individë të caktuar për momentin që mund të përfitojnë nga PrEP, por nuk po e përdorin atë.”

“Shumë gra thjesht nuk e dinë se PrEP ekziston,” shtoi ajo.

PrEP, i cili përmban barnat ekzistuese për trajtimin e HIV-it, tenofovir disoproxil dhe emtricitabine, funksionon duke ndaluar HIV-in të hyjë në trup dhe të bëjë kopje të tij. Mund të merret ose si një pilulë e përditshme ose para marrëdhënies seksuale.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania