Kuriozitete

Një forcë misterioze nën Antarktidë po ndryshon mënyrën se si shkrihet akulli i saj

Shkencëtarët e British Antarctic Survey (BAS) do të përdorin dronin ULTRA Windracers për të eksploruar forcat gjeologjike nën akullin e Antarktidës. Droni plotësisht autonom është projektuar posaçërisht për të operuar në mjedise ekstreme dhe do të mbajë tre sisteme sensorësh (magnetike, graviteti dhe radarësh) për të ofruar njohuri në peizazhin tektonik nën akull. Me një shtrirje krahësh prej 10 metrash dhe aftësinë për të transportuar ngarkesa të mëdha deri në 100 kg, droni ULTRA është një risi për monitorimin shkencor, duke ofruar potencialin për skanime dhe harta më gjithëpërfshirëse të veçorive gjeologjike të fshehura nën akullin e Antarktidës.

Droni, që është një nga dhjetë prototipat që ekzistojnë, po transportohet në Antarktidë në bordin e anijes kërkimore të BAS, Sir David Attenborough. Një ekip shkencëtarësh dhe inxhinierësh nga BAS dhe Windracers do të nisin një mision për të testuar dronin në muajt e parë të vitit 2024. Studiuesit synojnë të studiojnë forcat gjeologjike që kanë formësuar peizazhin e Antarktidës gjatë miliona viteve, duke bërë që të kuptohet më mirë se si këto forca ndikojnë në shkrirjen e akullit.

Zhdërvjelltësia dhe autonomia e dronit ULTRA e bëjnë atë një mjet të vlefshëm për eksplorimin e ardhshëm shkencor dhe studiuesit shpresojnë se do të hapë rrugën për flotën e dronëve të drejtuar nga IA-ja për të kryer misione të koordinuara dhe të vetëdrejtuara në mjedise ekstreme në mbarë botën

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania