Bota

Presidenti palestinez thirrje Biden të ndalojë gjenocidin në Gaza

Në një mesazh televiziv, presidenti i Autoritetit Palestinez i bëri thirrje Biden që të ndërhyjë në luftën e vazhdueshme, duke pasur parasysh ndikimin e tij të rëndësishëm mbi Izraelin.

“Ajo që populli ynë po duron, vrasjet dhe shkatërrimet, është përtej durimit njerëzor,” tha Abbas.

“A nuk është gjaku i derdhur i fëmijëve, i grave dhe i të moshuarve mjaftueshëm për të zgjuar ndërgjegjen e komunitetit ndërkombëtar?”, pyeti lideri palestinez.

Abbas gjithashtu i kërkoi Biden të bëjë presion për ndihmën humanitare shumë të nevojshme për të hyrë në Rripin e rrethuar të Gazës, duke theksuar se palestinezët duhet të jetojnë në liri dhe dinjitet në atdheun e tyre.

Ai shtoi se bashkatdhetarët e tij nuk do të largohen nga territoret palestineze derisa të kenë të drejtën e tyre të drejtë: një shtet të pavarur palestinez me Jerusalemin si kryeqytet.

“Ndaloni gjenocidin kundër popullit tonë”, deklaroi presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania