Ekonomi

Vijon zhvlerësimi i monedhave të huaja – Ekspertët: Sjellje e pashpjegueshme

Leku vijoi edhe këtë enjte forcimin e tij në raport me të gjitha gjitha monedhat e huaja kryesore. Kështu, në tregun e këmbimit valutor, 1 euro u ble me 103.6 lekë dhe u shit me 104.3 lekë.

Në rënie të lirë është edhe dollari amerikan, i cili ditën e sotme u ble nga pikat e këmbimit valutor me 95.4 Lekë dhe u shit me 96.5 Lekë. Rënie shënuan edhe franga zviceriane dhe paundi britanik.

Për ekspertët, kjo është një sjellje jo normale e tregut që nuk mund të justifikohet me faktorët e jashtëm.

“Ngelet pa u analizuar dhe pa u shqyrtuar siç duhet pjesa e atyre parave që janë ofertë më e terpërt në ekonomi, por që nuk vijnë nga burime formale dhe kjo është e gjithë ajo qasje që mund të shpjegojë këtë rënie të vazhdueshme të Euros dhe monedhave të tjera të forta.”

Kjo situatë sipas tij ka efekte me kahe të ndryshme në ekonomi.

“Vazhdon të përkeqësohet situata e eksportuesve duke përcjellë një situatë paniku dhe pasigurie dhe tek prodhuesit vendas.”

Po si parashikohet tregu valutor në në javët në vazhdim?

“Do të jetë në një tendencë të stabiziluar, ndoshta edhe më lart nga se është tani pjesë e Euros në treg.”

Këto janë vlerat më të ulëta të këmbimit të monedhave të huaja në raport me Lekun që prej Gushtit të shkuar, kur edhe u mbyll sezoni turistik.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania