AktualitetPolitike

Braçe nuk tërhiqet: Si mundet të qëndrojë një grua me cikël menstual 8 orë në një fasoneri?

Deputeti socialist, Erion Braçe reagon sërish në lidhje me propozimin e bërë për pagesat nga ana e shtetit për gratë me cikël montrual, duke theksuar se shteti ka mundësi për ta zgjidhur këtë problem. Sipas tij, është e pamundur që një grua apo vajzë të rrijë 8 orë ulur në një fasoneri.

Reagimi

DOKTORESHA!
PROPOZIMI IM PER GRATE E VAJZAT ESHTE CESHTJE
MIREQENIE, KUJDESI, DINJITETI!
(Po te doni edhe produktiviteti ne pune apo ne shkolle)
NUK ESHTE PERKEDHELJE!

Thene kete, duke ju degjuar me shume respekt,
dua te sqaroj:
Nuk kam thene kurre qe cikli menstrual eshte vdekjeprures tek grate e vajzat, jo!
Ama shqetesim shendetesor-i madh ne vajza e gra te ndryshe, eshte; behet edhe social, edhe shoqeror.
Nje pyetje kam;
A mundet qe nje vajze 17, 18, 19, 20, 21, 25 vjec apo me shume, ne diten akute te ciklit te rrije 8, 9, 10 ore ulur ne nje fasoneri, mbi nje makine qepese tekstilesh, kepucesh, cantash etj? Po ne nje sportel banke? Po ne nje furre buke? Kudo?
Po nje vajze 16, 17 vjec por edhe me shume, a mund te rrije 5-6 ore e me shume ulur ne nje banke klase te degjoje, mbaje shenime, zgjidhe e pergjigjet ne diten akute te ciklit, madje dhe e papergatitur per kete?
Si thoni?!
Shikoni, keto historite “hajde, boll u perkedhele, meso, puno se ske gje, ec aty”, ndodhin mo, ndodhin, nuk e diskutoj;
Por e kemi mundesine ti trajtojme vajzat e grate ndryshe!

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania