SPRINT NEWS ALBANIA

AnalizeShkrime

Në një formë të rafinuar tip-sigurimo-komunist promovohen dhe rikonstruktohen Muzeu dhe Vila e diktatorit Enferr Hoxha

Nga Shpetim  Axhami-Kreu Legalist
“Vetëm përpara”
Kështu do të ndodhte kur forcat politike, vërtetë të djathta, patriotike, kombëtare e nacionalisste që kishin program konkret të trashiguar të djathtë e antikomunist, për të bërë shtet të së drejtës mbi bazë pronën tek pronari i vërtetë, nuk u lejuan të ushtronin aktiviteton e tyre politik në momentin që duhej, kjo me urdhër e strategji të paramenduar të brendëshme byroiste-sigurimse.
Konkretisht, Partisë Lëvizjes së Legalitetit, i’u dha e drejta e ushtrimit të aktivitetit politik në Shqipëri, me vendim të Ministrise Drejtësisë së atehershme, vetëm me Datë 20 Shkurt 1992, pikërisht atëherë ku nuk mund të merrte pjesë në zgjedhjet e para pluraliste të Marsit 1992 dhe kur elektorati dhe mbështetësit ishin të shpërndarl, me shpesë tek lëvizja për pluralizëm dhe dempkraci të vërtetë,
Në të kundërt sot gjërat do të ishin ndryshe…
Kjo e paramenduar dhe e mirëllogaritur, detyrimisht do të sillte që sot pas 33 vitesh pluralizëm të rishfaqen metastazat byroiste dhe të ish-Sigurimit të Shtetit, dhe përgjatë 33 viteve pluralizëm këta kanë qeverisur për 20 vjet.
Brenda pak ditësh 16 Tetot-20 Tetor 2023
-Në një formë të rafinuar tip-sigurimo-komunist promovohen dhe rikonstruktohen Muzeu dhe Vila e diktatorit Enferr Hoxha, ndërkohë kur monumente të tjera të trashikimnisë kulturore arkitektonike lihen në mëshirën e fatit.
-Skënder Et’hem Gjinushi, ministër në momentet e “ardhjes pluralizmit” rizgjidhet Kryetar i Akademisë Shkencave, normale edhe për të shkruajtur Historinë tonë kombëtare.
MOMENTI!
Për të u bashkuar si duhet dhe për aty ku duhet për të mos lënë që vitaliteti i së djathtës të nëpërkëmbet si dikur…
“ATDHEU MBI TË GJITHA”🇦🇱
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?