Aktualitet

Nuk ka punëtor, Gjergj Luca mbyll fabrikën e peshkut në Maliq

Mungesa e punëtorëve është një problem shumë i madh në Shqipëri, veçanërisht në zonën e juglindjes.

Dhe ky problem po prek shumë biznese, duke përfshirë edhe fabrikën e “Fish City” në Maliq, e cila është në rrezik të mbylljes së saj.

Burime të afërta me këtë biznes tregojnë se Gjergj Luca është detyruar të mbyllë fabrikën e përpunimit të peshkut për shkak të vështirësive në rekrutimin e më shumë se 40 punëtorëve, edhe pse pagat ishin mbi minimumin e përcaktuar nga ligji.

​Ky problem po ndihet gjithnjë e më shumë, dhe jo vetëm bizneset e vogla, por edhe ato të mëdha po përjetojnë pasojat e braktisjes së vendit nga të rinjtë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania