Biden në vështirësi për kandidaturën e tij – gafa, kujtesa dhe hallet e djalit

Bota

Nuk e dëgjuat?

Të 80-tat janë të 40-tat e reja.

Kështu iu përgjigj – duke qeshur – zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, një pyetjeje gjatë konferencës ditore me gazetarët e akredituar, të cilët pyetën nëse Biden kishte një plan për të bindur amerikanët se ai nuk është shumë i vjetër.

Sondazhet janë të pamëshirshme. Një nga “CNN” më 6 shtator thotë se 56% e demokratëve janë “seriozisht të shqetësuar” se mosha e presidentit do të ndikojë në aftësinë e tij për të fituar zgjedhjet.

Përqindja rritet në 73% nëse marrim parasysh amerikanët në përgjithësi.

Shtëpia e Bardhë përgjigjet se janë sukseset e presidentit që dëshmojnë për aftësinë e tij dhe kujton se çështja e moshës u ngrit edhe në 2019, 2020 dhe përsëri në 2022.

Megjithatë, ai gjithmonë “mundi skeptikët”.

Megjithatë, situata duket se është përkeqësuar më tej.

Ditët e fundit David Ignatius, kolumnist për “Washington Post”, i sugjeroi të bënte një hap pas: do të ishte e shëndetshme për vendin.

“Unë jam 76 vjeç, tani i takon një brezi të ri që të ketë lidership dhe të vendosë se në cilën botë duan të jetojnë”, tha Mitt Romney në vend të kësaj, duke njoftuar se ai nuk do të kandidojë më për Senat në 2024 dhe duke nisur kështu një goditje për Biden.

Në një debat publik, kongresmeni republikan, Byron Donalds, republikan i Floridës, tha se “Biden është shumë i zënë duke bërë sy gjumë” për t’u marrë me emigracionin.

Dhjetë ditët e fundit kanë qenë të ndërlikuara për presidentin.

Në Vietnam, konferenca për shtyp u mbyll papritur nga Karine Jean-Pierre sapo Biden filloi t’u përgjigjej pyetjeve të papritura.

Duke u kthyer nga India, duke folur për sulmet e 11 shtatorit, presidenti tha se ai “ishte në New York” ato ditë, diçka që asnjë e dhënë publike nuk e konfirmon.

Hapja e një hetimi që mund të çojë në një gjyq fajësimi dhe ngritja e aktakuzës ndaj djalit të tij Hunter për blerje të paligjshme të një arme kanë goditur fushatën elektorale, duke vënë në siklet Shtëpinë e Bardhë.

Biden as nuk e konsideron mundësinë për të bërë një hap pas, stafi i tij është i bashkuar dhe të gjithë ata që mund të aspirojnë për një rol janë larguar duke filluar nga Gavin Newsom, guvernator i Kalifornisë.

Nëse do të kishte një hap pas e për të nisur Kamala Harris, gjërat do të ishin edhe më keq sipas sondazheve.

Ajo do të humbiste ndaj Trump me një diferencë më të madhe se Biden.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?