Dyshohet për 20 mijë të vdekur nga përmbytjet në Libi

Bota

Gjithsej 5,300 njerëz janë konfirmuar të vdekur, 10,000 të zhdukur dhe më shumë se 7,000 të lënduar, sipas zëdhënësit të shërbimit të ambulancës, Osama Ali.

Megjithatë, një numër i saktë ishte i vështirë për t’u gjurmuar duke pasur parasysh shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga reshjet nga stuhia mesdhetare Daniel, raporton Upi.

“Situata është shumë e rëndë dhe befasuese për qytetin e Derna”, tha kryebashkiaku Abdel Moneim Al-Ghaithi. “Ne nuk ishim në gjendje ta përballonim atë me aftësitë tona që i paraprinë stuhisë dhe përroit.”

Organizata Botërore e Shëndetësisë konfirmoi se ka nxjerrë 3,460 trupa nga përmbytjet.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?