Rritja e rrogave të anëtarëve të Kushtetueses, Bylykbashi: Qeverisë i duhen 84 vota, të shohim a do ti bëjë dot.

Politike

Projektligji që ka sjellë qeveria për rritjen e pagave të anëtarëve dhe kryetarit të Gjykatës Kushtetuese i çon rrogat e tyre nga 6.4 milionë lekë dhe 7.5 milionë lekë në muaj. 

Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi u shpreh se argumenti i qeverisë është që me rritjen e pagave Gjykata Kushtetuese bëhet më e pavarur, por sipas tij kjo është më shumë një çështje dinjiteti.

“Kryetari i Gjykatës Kushtetuese duhet ta ketë 20% më shumë rrogë, pra 7 milionë lekë. Merr sa 100 pensionistë me pension minimal. Debati i dinjitetit është i rëndësishëm. Gjyqtari i Kushtetueses duhet të jetë po aq dinjitoz sa gjyqtari i gjykatës së lartë që merr sa gjysma e atij të kushtetueses dhe mbi të gjitha pensionisti që me pension minimal është sa 1/100 e gjyqtarit thotë “po dinjiteti im ku është?”. Nëse ia rrisim shërbëtorëve publikë rrogën, pensionistëve nuk ia rrisim”, tha Bylykbashi.

“Propozimin që ka sjellë Gjykata Kushtetuese, e sjell këtu përmes qeverisë. Duhen 84 vota, të shohim nëse i bën. I është vetëofruar Gjykata Kushtetuese qeverisë. Nuk ëstë çështje e pavarësisë së gjykatës, është çështje dinjiteti”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?