Nuk ju zë gjumi nga stresi? Si ta fikni trurin para se të flini

Shendet

Brezat e sotëm shpesh përballen me probleme të gjumit të lidhura me stresin, duke çuar në netë pa gjumë të mbushura me ankthe lidhur me karrierën dhe të ardhmen. Stresi i lidhur me punën është shumë i përhapur dhe gati gjysma e punëtorëve e përmendin ndërhyrjen e tij në gjumin e tyre. Gjumi i pamjaftueshëm dëmton mprehtësinë mendore, zgjidhjen e problemeve dhe mirëqenien e përgjithshme.

Për të luftuar shqetësimet e gjumit të shkaktuara nga stresi i punës, merrni parasysh zbatimin e këtyre strategjive:

Vendosni kufijtë e punës: Merrni kohën e duhur midis punës dhe kohës së gjumit për t’u çlodhur. Shmangni nxitimin nga zyra në shtrat, pasi nivelet e adrenalinës mbeten të larta. Angazhohuni në aktivitete qetësuese si biseda me një mik ose ndjekja e një klase fitnesi pas punës për të relaksuar mendjen tuaj.

Zhvilloni ritualet e tranzicionit: Ritualet e tranzicionit ndihmojnë në zhvendosjen e mendimit tuaj nga modaliteti “on” në “off”. Angazhohuni në aktivitete si larja e enëve, dushi ose shkrimi në ditar para gjumit për të përgatitur trurin tuaj për gjumë. Konsistenca e përforcon këtë rutinë qetësuese.

 

 

Kufizoni ekspozimin ndaj stimujve stresues: Shmangni stimujt që shkaktojnë ankth para gjumit, të tilla si kontrollimi i telefonit ose shikimi i lajmeve shqetësuese. Provoni të qëndroni pa teknologji mbrëmjeve për të përmirësuar cilësinë e gjumit.

Krijoni një mjedis të favorshëm për gjumë: Bëjeni dhomën tuaj të gjumit një strehë të rehatshme duke investuar në shtrat cilësor, perde të errëta dhe një dyshek të mirë. Mbani një lidhje të qartë midis dhomës së gjumit dhe gjumit.

Zbrazni mendjen tuaj: Mbani një fletore pranë shtratit tuaj për të shënuar mendimet ndërhyrëse para gjumit. Njohja se mund të merreni me to më vonë ju ndihmon të pastroni mendjen tuaj nga rrëmuja dhe shqetësimi. Mbuloni orën për të shmangur kontrollin e vazhdueshëm të kohës.

Dilni nga shtrati nëse është e nevojshme: Nëse nuk mund të flini për më shumë se 20 minuta, lini shtratin tuaj dhe angazhohuni në një aktivitet me stimul të ulët në një dhomë tjetër, si leximi i një reviste. Kjo mund të thyejë ciklin e mendimeve ankthioze dhe të rivendosë përpjekjet tuaja për të fjetur.

Këto strategji mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni stresin e lidhur me punën.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?