Tërmet i fuqishëm në Marok, rreth 300 të vdekur

Bota

Epiqendra ishte në Vargun Malor të Atlasit të Lartë, 71 km në jug-perëndim të Marrakeshit, një qytet turistik dhe ka një popullsi rreth 840 mijë banorë. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së tërmeti kishte një thellësi prej 18.5 km.

Tërmeti ra në orën 23:11 me orën lokale. Pati një pasgoditje me magnitudë 4.9 të shkallës Rihter 19 minuta më vonë.

“Sipas një raporti të përkohshëm, tërmeti vrau 296 njerëz në provincat dhe komunat e al-Haouz, Marrakesh, Ouarzazate, Azilal, Chichaoua dhe Taroudant”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Disa video në platformën X tregojnë ndërtesa të shkatërruara dhe rrugë të çara të mbushura me rrënoja. Shumë njerëz dolën të alarmuar në rrugë dhe kaluan natën jashtë nga frika e pasgoditjeve.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?