Axhami: Kryengritja Antikomuniste e Postribës, aty ku komunizmit i thuhej JO.

Aktualitet

Kryelegalisti Shpetim Axhami ka perkujtuar sot kryengritjen antikomuniste te Postribes.

 

Ne profilin e tij ne rrjetet sociale, Axhami shkruan:

 

Sot përkujtojmë Kryengritjen Antikomuniste të Postribës, aty ku komunizmit i thuhej JO.
Kryengritja antikomuniste e Postribës në rrethin e Shkodrës mbetet një nga aktet e para të rezistencës kundër regjimit komunist që po instalohej me dhunë në Shqipëri.
Mund të jetë një imazh i monument dhe teksti
Kjo kryengritje u shtyp me gjak, filluan raprezalje e djegie shtëpish, pushkatime, burgime e internime pa masë u kryen nga diktatura komuniste si hakmarrje ndaj saj.
Lavdi dëshmorëve që dhanë jetën dhe u sakrifikuan për liri për një Shqipëri pa komunizëm, kur ky terr i zi po e mbulonte atë 🇦🇱

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?