FOTO/ Kim Jong Un zbulon ‘nëndetësen e sulmit bërthamor’

Bota

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka mbajtur një ceremoni për të zbuluar një nëndetëse të re, për të cilën Pheniani pretendon se mund të mbajë armë bërthamore.

Një raport në mediat shtetërore tha se nëndetësja forcoi parandalimin bërthamor të vendit me “hapje dhe kufij”.

Një nëndetëse me sulm bërthamor ka qenë prej kohësh në listën e armëve që Koreja e Veriut dëshiron të ndërtojë.

  • foto galeri
  • foto galeri

Në fotografitë e publikuara nga media shtetërore, Kim është duke qëndruar në një kantier detar, i rrethuar nga oficerë të marinës dhe nën hijen e një nëndetëseje të madhe të zezë, e cila sipas raportit është e aftë të lëshojë armë bërthamore.

 

 

Z. Kim ka punuar për të zhvilluar këtë nëndetëse për shumë vite, dhe ajo shihet si një pjesë thelbësore e programit të tij të armëve bërthamore.

Koreja e Veriut ende nuk ka demonstruar se mund të lëshojë me sukses raketa me aftësi bërthamore.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?