Shkencëtarët kinezë kanë krijuar një veshkë njeriu nga embrionet e derrit

Bota

 

Ekipi, i udhëhequr nga Liangzue Lai i Institutit të Biomjekësisë dhe Shëndetit, publikoi studimin në revistën shkencore Stem Cell.

Puna e tyre varej nga “ndërprerja” e gjeneve SIX1 dhe SALL1 në embrione me ndihmën e Crispr/Cas, një mjet që shpesh përshkruhet si gërshërë gjenetike.

Kjo do të thotë se embrionet nuk kanë zhvilluar veshkën e derrit dhe se është formuar një hendek në të cilin është krijuar nga kordoni i kërthizës i ashtuquajturi “pluripotente”, pra qelizat burimore njerëzore.

Veshkat e zhvilluara në këtë mënyrë përmbanin më shumë se një të tretën e qelizave të derrit, të cilat mund të mos lejojnë transplantin, thanë shkencëtarët, të cilët theksojnë se procedura duhet ende të përmirësohet.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?