VIDEO/ Pas denoncimit në SPAK të kryebashkiakut Rexhë Byberi, IKMT shemb guroren në Tropojë

Aktualitet

Pas publikimit të rastit të gurores në Tropojë, IKMT ka zbarkuar në kampin brenda impiantit ku ka nisur dhe aksionin për prishjen e tij.

Aksioni vjen pas protestave të vazhdueshme të banorëve të njësisë Administrative Fierzë në Tropojë të cilët i kanë kërkuar institucioneve të reagojnë menjëherë për të bllokuar punën në guroret dhe ndalimin e ndërtimit të një fabrike bitumi që po ndërtohet anës këtij aksi.


 

Banorët kanë ngritur pretendimet se këto subjekte po shkatërrojnë habitatin natyror të bjeshkëve, turizmin malor, ndotjen e ujit të pijshëm dhe vështirësojnë jetesën e tyte.

Ata pretendojnë se aktiviteti i guroreve dhe fabrikës së bitumit nuk ka asnjë dokumentacion ligjor.

Lidhur me këtë çështje, dy ditë më parë ata kanë kallëzuar penalisht në SPAK, kreun e Bashkisë së Tropojës, Rexhë Byberi, me akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe favorizim të familjarëve.

Sipas banorëve të zonës, krybashkiaku i Tropojës ka favorizuar kushurinjtë e tij në shkelje të hapur të ligjit për konfliktin e interesit.

“Ne kallëzuesit jemi banorë të Bashkisë Tropojë, ku po bëjmë rreth 3 vjet që sorollatemi nga kryetari i bashkisë Rexhe Byberi duke mos gjetur zgjidhje.

Lryetari i bashkisë Tropojë Rexhe Byberi është i përfshirë në  aktivitete kriminale , dhe për këtë arsye jemi duke bërë këtë kallzim  ku e akuzojmë për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” parashikuar nga neni 248 i K.Penale  dhe për veprën penale të “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendor”.

Këtë aktivitet kriminal ky kryetar bashkie e ushtron me djemtë e xhaxhait të tij ku një prej tyre është dhe i kallzuari prej nesh Avni Byberi, akuzuar për veprën penale të “Korrupsioni aktiv  i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendor” parashikuar nga neni 245 i Kodit Penal dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale” të parashikuar nga neni 287 i K.Penal.”, thuhet në denoncimine banorëve.

Total 1 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?