Aktualitet

PPE rezolutë për ‘Belerin’/ Rama reagon ashpër

 

Kreu i qeverisë, nëpërmjet një postimi në rrjete sociale, sqaron se së pari problemi nuk është rezultat i zgjedhjeve të 14 majit, por i gjykatave. Mes të tjerash, kreu i qeverisë shprehet se autoritetet shqiptare janë të gatshme të ofrojnë informacionin e duhur për PPE-në lidhur me çështjen e Fredi Belerit.

Reagimi i kryeministrit Rama:

Interesante! “Ne i bëjmë thirrje autoriteteve shqiptare”… Një thirrje pa specifikuar se për cilat autoritete dhe, me siguri, pa qenë të informuar se në këtë rast problemi nuk është rezultati i zgjedhjeve, por i gjykatave, të cilat e kanë refuzuar një kërkesë të tillë⚖️.

E përdora “me siguri” sepse do të ishte vërtetë shqetësuese nëse Partia e madhe Popullore Europiane do të kalonte një rezolutë me titullin “Sundimi i Ligjit” për të kërkuar një rezultat tjetër nga ai që është vendosur nga Prokuroria Speciale për Korrupsionin e Krimin e Organizuar dhe Gjykatat Speciale me të njëjtën emër. Këto institucione u themeluan me mbështetje të plotë nga BE&SHBA dhe ndihmohen ngushtësisht nga SHBA&BE në punën e tyre deri këtu mbresëlënëse kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar 🇺🇸🇦🇱🇪🇺.

Nëse është e nevojshme, jemi më shumë se të gatshëm të sigurojmë udhëheqjen e lartë të EPP-së me informacion mbi këtë çështje në çdo format dhe në çdo kohë. S’ka dyshim, se të gjitha autoritetet shqiptare e presin me shumë besim mbështetjen e vazhdueshme të EPP-së, si një zë i fortë i Europës sonë gjatë kësaj faze ndryshimi historik për vendin tonë, ku më në fund, zyrtarët e lartë po hetohen me thellësi përtej anësive politike, çka shënon fundin e një epoke të gjatë të pandëshkueshmërisë🦅

 

Total 2 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?