Erdogan kërkon një kushtetute të re për Turqinë

Rajoni

Presidenti Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se Turqia ka nevojë për një kushtetutë të klasit të parë që do të plotësojë demokracinë, ekonominë dhe liritë e saj të klasit të pare.

Kur Parlamenti të fillojë punën pas pushimit veror, ne do të rifillojmë nismën tonë për të sjellë një kushtetutë të re në demokracinë turke, e cila është ëndrra jonë që nga viti 2011”, ka thënë ai.

Ai ftoi ligjvënësit turq, partitë politike, gjykatat e larta, universitetet, institucionet qeveritare dhe shumë juristë që të kontribuojnë në këtë proces.

Shteti i ligjit është vija jonë e kuqe. Është detyra jonë të rrisim besimin në gjyqësor dhe të parandalojmë dënimin publik”, tha lideri turk.

Që nga themelimi i tij, shteti modern turk është qeverisur nga katër kushtetuta, e para prej të cilave u miratua në vitin 1921 dhe u ndryshua në 1924 dhe 1961, përpara hyrjes në fuqi të Kushtetutës së vitit 1982.

Grushti i përgjakshëm i vitit 1980, i cili dërgoi në burgosjen e qindra mijëra njerëzve, së bashku me gjyqet masive, torturat dhe ekzekutimet, ende përfaqëson një periudhë të errët në historinë politike turke.

Kushtetuta e vitit 1982 që atëherë është modifikuar për të mbajtur ritmin me tendencat gjeopolitike globale dhe rajonale.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?