Shqipëria merr nesër presidencën e Këshillit të Sigurimit në OKB

Aktualitet Politike

Nesër, 1 shtator Shqipëria merr për herë të dytë Presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB.

Ministrja e Jashmte, Olta Xhaçka tha se Shqipëria merr për herë të dytë Këshillin e Sigurimit, si një vend tashmë me eksperiencë disa mujore.

“Shqipëria nis nesër Presidencën e saj të dytë në Këshillin e Sigurisë. Mbajtja e Presidencës i jep venit tonë mundësinë që të përfaqësoje në masë të madhe se cila do të jetë axhenda dhe cilat do të jenë çështjet që do marrin vëmendjen. Ndryshe nga janari i 2021 ku u ulëm për herë të parë, ne sot po ulemi me një eksperiencë të vyer. Janë dy momente të rëndësishme të kësaj Presidence.

Nismë e rëndësishme dhe inovative që punojmë, përpjekje ambicioze për të garantuar shpërndarjen e shpejte dhe efektive të ndihmave humanitare kudo në bot, qoftë në luftë qoftë në vende që preken nga fatkeqësi natyrore. Aktiviteti tjetër shënjues i presidencës tonë i kushtohet agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës. Si bashkëpenëmbajtës me SHBA, kjo është një nga çështjet që ka shënjuar mandatin tonë. Aktivitete e ngjarje të tjera do të shënojnë shtatorin në OKB, edhe gjatë javës së Asamblesë Parlamentare.

Aktiviteti tjetër shënjues i presidencës tonë i kushtohet agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës. Kjo është një nga çështjet që ka shënjuar mandatin tone. Ne do të organizojmë një debat të hapur të nivelit të lartë në Këshillimin e Sigurimit. Debati do të fokusohet në pasojat e agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës”, tha Xhaçka.

Kujtojmë që kjo do të jetë hera e dytë që Shëipëria do të marrë drejtimin e Këshillit të Sigurimit në OKB. Për herë të parë Shqipëria mori Presidencën më 1 qershor deri më 30 qershor të 2022.

Ndëkohë, tashmë Shqipëria merr presidencën për pak muaj përpara përfundimit të mandatit, në tetor 2023.

Shqipëria është pranuar si anëtare në Kombet e Bashkuara më 14 dhjetor 1955 dhe është zgjedhur për herë të parë anëtare jo e përhershme në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për periudhën 2022-2023.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?