LIVE/ Merr formë UEFA Champions League, nis shorti në Montecarlo.

Sport

Vëmendja është e spostuar në Monaco, ku në orën 18.00 mbahet shorti i grupeve të UEFA Champions League.  32 skuadra do të marrin pjesë në grupe, teksa janë 4 fazë. Në vazon e parë ka skuadra të forta ku vlen të theksojmë se bëjnë pjesë ekipet fituese të kampionateve të mëdha dhe ato që kanë fituar Champions League dhe Europa League.

371858165 846973306787323 4694564693637021123 N

Në vazon e dytë spikasin Real Madrid dhe Inter, ndërsa nuk mungon as Arsenali, i rikthyer pas disa vitesh në këtë kompeticion. Vazo e 3-të nuk përmban shumë emra të mëdhenj, përveç Milanit dhe Lazios. Në vazon e katërt gjenden ekipe modeste si Lens, Antwerp dhe Union Berlin.  Në bazë të rregullave, skuadrat e të njëjtit kampionat nuk mund të përballen me njëra-tjetrën.

 

Vazo 1

 

 

Manchester City, Bayern Munchen, PSG, Barcellona, Napoli, Benfica, Feyenoord, Sevilla.

Vazo 2

Inter, Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Borussia Dortmund, Atletico Madrid, Porto, Leipzig.

Vazo 3

Milan, Lazio, Salzburg, Shakhtar Donetsk, Crvena Zvezda, Copenhagen, Braga, PSV

Vazo 4

Newcastle, Real Sociedad, Celtic, Union Berlin, Lens, Antwerp, Young Boys, Galatasaray

Shënim: Finalja do të mbahet në Londër, ndërsa ky është sezoni i 69-të i turneut kryesor të futbollit evropian për klube të organizuar nga UEFA dhe sezoni i 32-të që kur u riemërua nga  European Champion Clubs’ Cup në UEFA Champions League.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?