Kthimi i eshtrave të Qazim Mulletit në Tiranë, Berisha: Një akt i merituar dhe civil

Politike

Ish-kryeministri Sali Berisha ka thënë se kthimi i Eshtrave të prefektit të Tiranës, Qazim Mulleti ishte një akt i merituar.

Fotomontazh- Ish-kryeministri Sali Berisha, Prefekti i Tiranës, Qazim Mulleti/ © credits facebook.com/SaliBerisha

Përmes një reagimi në llogarinë e tij në Facebook, Berisha shprehet se kthimi i eshtrave të Qazim Mulletit nga Roma në Tiranë ishte një akt civil dhe i drejtë. Ai shkruan se Mulleti ishte një antikomunist i vendosur gjatë viteve të pushtimit gjerman, duke arritur të fitojë zemrat e qytetarëve të Tiranës dhe duke mbrojtur hebrejtë nga nazistët.

Lideri historik i PD shton se kthimi i eshtrave të Qazim Mulletit në qytetin që i shërbeu me ndershmëri dhe përkushtim, është edhe një lloj ngushëllimi dhe ndjese e merituar për familjarët e tij fisnik.

Postimi i Sali Berishës

Kthimi i eshtrave të Qazim Mulletit në Tiranë, një akt i merituar.

Të dashur miq, këto ditë u sollën nga Roma dhe u varrosën në Tiranë eshtrat e njërit prej intelektualëve dhe personalitetëve më të shquara të Tiranës së gjysmës së dytë të shekullit të kaluar, Qazim Mulleti.

Pasardhës i një prej familjeve më të njohura të Tiranës, intelektual i njohur dhe atdhetar, Qazim Mulleti që në moshën e rinisë dhe në vazhdim mori pjesë dhe luajti rol aktiv në të gjitha ngjarjet e mëdha kombëtare. Ai si i ri ishte akitiv në Pavarësinë e Shqipërisë, përfaqësoi Tiranën në Kongresin e Lushnjës, mori pjesë si zyrtar i rëndësishm në funksione të ndryshme në qeveritë shqitare të viteve ‘20.

Qazim Mulleti ishte një antikomunist i vendosur gjatë viteve të pushtimit, ai në kundërshtim me rolin dhe qëndrimet atdhetare të tij dhe familjes, Mulleti pranoi emërimin Kryetar Bashkie dhe më pas Prefekt i Tiranës. Por ai arriti, ndonëse në vendin e gabuar e në kohën e gabuar, të fitojë respektin e qytetarëve të Tiranës dhe së bashku me zyrtar të lartë të tjerë të kohës, mbrojti hebrenjtë nga gjahu nazist. Pas lufte Qazim Mulleti jetoi në Romë, azilant politik, si kundërshtar i diktaturës komuniste. Për shkak të reputacionit të mirë që kishte tek qytetarët e Tiranës, regjimi i Enver Hoxhës nderseu kundra tij kalemxhinjtë që me penën e tyre glorifikonin të keqen dhe i thurnin lavdi kasaphanës së luftës së klasave.

Kështu përveç kalvarit që përjetuan në kampet e përqendrimit, familjarët e tij të nderuar ju nënshtruan një terrori psikologjik publik të pashembullt gjatë gjithë viteve të diktaturës me komedinë famëkeqe “Prefekti”.

Kthimi i eshtrave të Qazim Mulletit në qytetin që i sherbeu me ndershmëri dhe përkushtim ishte një akt civil dhe i drejtë, por edhe njëlloj ngushëllimi dhe ndjese e merituar për familjarët e tij fisnik.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?