Putin urdhëroi vrasjen e Prigozhin? Kremlini: Gënjeshtër absolute

Bota

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka deklaruar se çdo akuzë se Kremlini qëndron pas vdekjes së shefit të Wagner, Yevgeny Prigozhin është një gënjeshtër absolute. Peskov u tha gazetarëve në një telefonatë se Vladimir Putin dhe Prigozhin nuk ishin takuar kohët e fundit dhe çdo sugjerim se shefi mercenar u vra me urdhër të Kremlinit është spekulim.

Tani ka shumë spekulime rreth këtij aksidenti ajror dhe vdekjeve tragjike të pasagjerëve të avionit, përfshirë Yevgeny Prigozhin. Sigurisht, në Perëndim, të gjitha këto spekulime paraqiten nga një kënd i njohur. E gjithë kjo është një gënjeshtër absolute dhe këtu, kur trajtohet kjo çështje, është e nevojshme të bazoheni në fakte,” tha Dmitry Peskov

 

Një hetim mbi rrëzimin e avionit të së mërkurës vazhdon, tha ai, duke shtuar se pak fakte janë të disponueshme për momentin. Peskov tha gjithashtu se ishte e paqartë nëse Putin do të merrte pjesë në funeralin e Prigozhin, duke shtuar se presidenti rus ka një orar shumë të plotë.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?