Polici në pension tenton të vrasë gruan në bar, hap zjarr dhe vret tre klientë

Bota

Një oficer policie në pension u përpoq të vriste gruan e tij, e cila kishte bërë kërkesë për divorc, në një bar në Kaliforni përpara se të hapte zjarr ndaj klientëve të tjerë, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur gjashtë të tjerë.

John Snowling, 59 vjeç, një ish-oficer policie, ishte në proces të divorcit nga gruaja e tij Marie, shpjegoi sherifi i Orange County Don Barnes gjatë një konference për shtyp të enjten.

Kur ajo hyri në barin Cook’s Corner, rreth një orë me makinë nga Los Anxhelosi, sulmuesi “u drejtua menjëherë drejt saj”, shtoi ai. “Nuk ka pasur asnjë diskutim, dialog apo debat, ai e ka qëlluar menjëherë”, tha sherifi.

Gruaja ka shpëtuar dhe ndodhet në spital për shkak të plagëve të marra.


 

Më pas Snowling qëlloi dhe vrau një grua tjetër që po darkonte me Marien si dhe dy burra të tjerë. Ai gjithashtu plagosi gjashtë persona, përfshirë gruan e tij.

Një ish-oficer policie në qytetin e Ventura, në veri të Los Anxhelosit, Snowling doli në pension në vitin 2014 pas 30 vitesh në polici. Gruaja e tij bëri kërkesë për divorc në dhjetor, sipas autoriteteve.

Agresori u vra nga të shtënat e policisë në zonën prapa lokalit, tha Sherif Barnes. Dy nga të plagosurit mbeten në gjendje kritike, thanë autoritetet.

“Ai nuk e duroi dot divorcin”, tha babai i Marie Snowling për burrin e saj. Sulmuesi u nis me makinë nga Ohio, në SHBA-në veriore ku ai jetonte, në këtë lokal jashtë Los Anxhelosit, por policia nuk ka përcaktuar ende nëse ai po ndiqte gruan e tij, vuri në dukje sherifi.

Betty Frusanti, një mike e Marie Snowling, e cila ishte me të në bar, i tha stacionit televiziv lokal NBC4 se ish-burri i saj “po e synonte atë, por ai qëllonte kudo”. “Ai iu afrua disa tavolinave dhe qëlloi në drejtim të njerëzve që ishin ulur në to”, shtoi ai.

“Njerëzit ranë përtokë dhe disa qëndruan mbi të tjerët duke u përpjekur të ushtronin presion ndaj lëndimeve të tyre. Ishte thjesht e tmerrshme, e tmerrshme”, tha Frussanti.

Sipas saj, Snowling në atë kohë qëndronte në shtëpinë e një miku të saj dhe bashkëshorti i saj po luftonte me divorcin.

“Kalifornia mban zi për viktimat e një të shtëna të tmerrshme në Cook’s Corner,” tha në një deklaratë guvernatori i shtetit Gavin Newsom.

“Dy të tretat e autorëve të të shtënave masive në SHBA kanë një histori të dhunës në familje,” shtoi ai, duke vënë në dukje se sipas ligjit të Kalifornisë autoritetet mund të konfiskojnë armët e burrave që konsiderohen si kërcënim për gratë e tyre.

“Nëse vëreni ndonjë shenjë shqetësuese, thoni diçka. Duke bërë këtë, ju po shpëtoni jetë,” nxiti Newsom.

Që nga fillimi i vitit, të paktën 12,346 njerëz kanë vdekur nga armët e zjarrit në SHBA, sipas Arkivit të Dhunës me Armë. Ky numër nuk përfshin 15,576 vetëvrasjet me armë zjarri të regjistruara deri më tani këtë vit.

SHBA po paguan një çmim të rëndë për përhapjen e armëve të zjarrit dhe lehtësinë me të cilën amerikanët kanë akses në to.

Vendi ka më shumë armë sesa banorë: një në tre të rritur zotëron të paktën një armë zjarri dhe pothuajse një në dy jeton në një familje me të paktën një armë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?