SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetRajoni

Njihen pensionet e shqiptarëve me Italinë

Shqipëria dhe Italia kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet.Rreth 500 mijë shqiptarë që punojnë në Itali do të përfitojnë, kur marrëveshja të miratohet në parlamentet e dy vendeve.

Procesi për njohjen e kontributeve ka nisur në vitin 2014 dhe tashmë është drejt përmbylljes.


Çështja ka mbetur peng i negociatave të dyja palëve për shumë vite për shkak të numrit të madh të emigrantëve shqiptarë që jetojnë në Itali.

 

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?