SPRINT NEWS ALBANIA

BotaRajoni

Italia pret ciklonin, mbyllen parqet dhe tregjet në Milano

Stuhitë e forta të erës që mund të kthehen në ciklone dhe breshëri pritet që të prek 12 rajone në Itali.

Në Milano Bashkia ka urdhëruar mbylljen e parqeve, zonave të gjelbra dhe varrezave ndërsa është kërkuar edhe mbyllja e disa tregjeve. Zonat më të rrezikuara nga moti I keq janë fushat dhe ultësirat në rajonin e Lombardisë.

Në Venecia pritet që moti I keq të sjellë përmbytje dhe reshje të furishme breshëri.

Moti i keq pritet të prekë edhe jugun e Italisë këtë të shtunë. Vetëm përpara disa ditësh veriu i Italisë u përfshi nga stuhi të shumta shiu të cilat u shoqëruan me erë të forte dhe breshër. Si pasojë e motit të keq në vendin fqinj u shkaktuan dhjetëra milionë euro dëme ndërsa humbën jetën të paktën 5 persona.

Stuhia që pritet të prek këtë fundjavë Italinë nuk pritet të zgjasë shumë pasi në javën që vjen i nxehti afrikan pritet që të prek sërish vendin fqinj me termometrin që pritet të shënojë përafërsisht 40 gradë celcius.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?