SPRINT NEWS ALBANIA

BotaShendet

Shkencëtarët po zhvillojnë kimioterapinë e aftë për të vrarë të gjithë tumoret e ngurta të kancerit

Shkencëtarët në City of Hope, një nga organizatat më të mëdha të kërkimit dhe trajtimit të kancerit në SHBA, kanë zhvilluar kimioterapinë që mund të vrasë të gjithë tumoret e ngurta të kancerit.


Studiuesit, në botimin e tyre në revistën Cell Chemical Biology, shpjegojnë se si ata morën një proteinë, antigjen bërthamor qelizor shumëzues (PCNA), që dikur konsiderohej shumë i vështirë për terapinë e synuar dhe zhvilluan në kërkimin paraklinik një kimioterapi që duket se vret të gjitha vëllimet e ngurta tumorale.Molekula e vogël kërkimore e zhvilluar shkaktoi vdekjen e qelizave kancerogjene, por nuk e ndërpreu ciklin riprodhues të qelizave burimore të shëndetshme.Shkencëtarët vazhdojnë të hetojnë mekanizmat themelorë që e bëjnë këtë trajtim të ndalojë kancerin, duke e testuar në kafshë dhe për të vënë në dukje se një provë klinike të fazës 1 që teston trajtimin që është duke u zhvilluar edhe te njerëzit.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?