SPRINT NEWS ALBANIA

Rajoni

Media greke/ Çështja Beleri do jetë gjemb në rrugën e Shqipërise drejt BE

Greqia vazhdon të bëjë presion për integrimin e Shqipërisë në BE duke iu referuar çështjes ‘Beleri’.


Vendimi i qeverisë së Edi Ramës për të vazhduar me qëndrimin për zgjatjes të kohës së paraburgimit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri çon në një kthim të papritur deri vonë në marrëdhëniet dypalëshe greko-shqiptare. Ecuria e afrimit e regjistruar deri në momentin kur qeveria e Ramës vendosi të burgoste Belerin, padyshim që nuk mund të vazhdojë as me të njëjtin ritëm dhe as me të njëjtin intensitet, derisa t’i hiqet ky “gjemb”. E gjithë kjo ndodh derisa në Maqedoninë e Veriut fqinje miratohen dhe zbatohen reformat, si rezultat i të cilave ato “zhbllokojnë” hapat në rrugën e anëtarësimit të vendit në Bashkimin Evropian. Ndërsa në Shkup po shkojnë drejt BE-së, në Tiranë çështja “Beleri” konsiderohet si një pengesë shumë serioze.Ky është, pak a shumë, mesazhi që Athina i ka dërguar në mënyra të ndryshme dhe nga të gjitha nivelet e mundshme udhëheqjes shqiptare dhe gjithashtu partnerëve evropianë të Greqisë. Hapi i radhës është letra që ministri i Jashtëm Giorgos Gerapetritis do t’u dërgojë homologëve të tij të BE-së, të cilëve do t’u shpjegojë se pse ndalimi i Belerit është një shkelje flagrante e çdo koncepti të shtetit ligjor.

Zëdhënësi i qeverisë Pavlos Marinakis bëri të ditur këtë zhvillim dje.

“Shqipëria duhet të respektojë rregullat elementare të shtetit të së drejtës dhe është një çështje në të cilën vendi ynë do të vazhdojë të veprojë si prioritet absolut sepse ne duhet të mbrojmë edhe të drejtat e pakicës, si dhe një kryetar bashkie i zgjedhur ligjërisht. Për Athinën kjo është “një çështje me prioritet më të lartë”.

Po ashtu edhe kryeministri Kyriakos Mitsotakis e ngriti këtë çështje në Samitin e fundit të Bashkimit Evropian në Bruksel, duke u prezantuar homologëve të tij situatën në Shqipëri. Me veprimet e Athinës dhe eurodeputetëve grekë, iu shtua një amendament në progres-raportin e Shqipërisë në BE, i cili përshkruan gjithçka që ka ndodhur që nga fillimi i përplasjes me Belerin deri tek drejtësia shqiptare. Gjithashtu, Gerapetritis ia prezantoi çështjen Komisionerit të Zgjerimit Oliver Varhelhy, si dhe kryetarit të Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Evropian, David McAllister. Kathimerini

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?