SPRINT NEWS ALBANIA

Show

Karkalecat “pushtojnë” Tiranën, çfarë të bëni nëse ju pickojnë

Në rrjetet sociale kemi parë me dhjetëra video ku qytetarët kanë treguar se përveç rrugëve, apo hyrjeve të pallateve të tyre, karkalecat i janë futur edhe në shtëpi.

Mirëpo, çfarë duhet të dini për karkalecat, pse janë shfaqur dhe çfarë duhet të bëni nëse pickoheni nga një karkalec.


Pse janë shfaqur kaq shumë karkaleca?

Klima është ajo që i favorizon. Karkalecat duan klime të thatë dhe të ngrohtë. Kjo u jep insekteve shumë kohë për të ngrënë, për t’u çiftuar dhe për të hedhur shumë vezë. Një karkalec femër mund të lëshojë më shumë se 1000 vezë. Duke qenë se vera e kauar ka qenë e thtë, ky shpërthim i tyre pritej të ndodhte.

Çfarë duhet të bëni nëse pickoheni nga një karkalec


Ndonëse pickimi i karkalecit nuk ka gjasa dhe nuk duhet të shkaktojë ndonjë dëm të qëndrueshëm, ai mund të jetë i dhimbshëm, veçanërisht nga një karkalec i madh. Hiqni çdo mbetje që mund të ketë mbetur nga pickimi.Ja çfarë të bëni:

-Pastroni mirë zonën e prekur me sapun dhe ujë.

-Aplikoni një pako akulli në zonë nëse pickimi është i fryrë. Nëse pickimi ju kruhet, mund të aplikoni locion kundër kruajtjes. Ilaçet kundër dhimbjeve pa recetë, si ibuprofeni, mund të ndihmojnë në largimin e dhimbjes.

-Mos e kruani zonën e pickuar. Nëse e kruani mund të merrni infekson.

-Nëse benda pak ditës e keni zonën sërish keq, shkoni te mjeku.

Ndërkohë, pas raportimeve për karkaleca, zyra e shtypit e bashkisë Tiranë ka njoftuar se mbrëmë ka nisur dezinsektimin e zonave të ndryshme të kryeqytetit.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?