SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Përmbytje dhe rrëshqitje dheu, të paktën 33 persona kanë humbur jetën në Korenë e Jugut


Punonjësit e shpëtimit deri më tani kanë nxjerrë shtatë trupa nga një tunel i përmbytur ku rreth 15 automjete ishin bllokuar në ujë me baltë.

Gati 400 punonjës shpëtimi, duke përfshirë zhytës, po kërkonin në tunelin në qytetin qendror të Cheongju, ku automjetet, përfshirë një autobus, u përmbytën nga një përmbytje e shpejtë të shtunën në mbrëmje, tha Seo Jeong-il, shefi i departamentit të zjarrfikësve të qytetit. një konferencë.

Fotot dhe videot nga vendi i ngjarjes treguan punonjësit e shpëtimit duke krijuar një perimetër dhe duke pompuar ujë kafe nga tuneli, ndërsa zhytësit përdorën varka gome për të lëvizur brenda dhe jashtë zonës.

Yang Chan-mo, një zyrtar nga departamenti i zjarrit në provincën Chungcheong të Veriut, tha se mund të duhen disa orë për të nxjerrë të gjithë ujin nga tuneli, i cili ishte ende i mbushur me 4 deri në 5 metra (13 deri në 16.4 këmbë) ujë të dendur me baltë dhe mbeturina të tjera.

Nëntë të mbijetuar u shpëtuan nga tuneli dhe 11 të tjerë besohej se ishin të zhdukur bazuar në raportet e familjeve ose të tjerëve, por numri i saktë i pasagjerëve të bllokuar në automjete nuk ishte menjëherë i qartë, tha Seo.

Mijëra persona të tjerë janë duke u evakuuar pasi një digë në provincën e Chungcheong-ut verior u afrua në mënyrë të rrezikshme të tejmbushur të shtunën në mëngjes.

Ndërkaq të premten si pasojë e motit të keq numri i viktimave ishte 22.

Kryeministri i Koresë së Jugut, Han Duck-soo, i ka bërë thirrje ushtrisë që të ndihmojë në operacionin e shpëtimit duke punuar me zyrtarë qeveritarë për të mobilizuar pajisje dhe fuqi punëtore.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?