SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Paralajmërim urgjent: Një infeksion shumë ngjitës që përhapet gjatë marrëdhënieve seksuale

Australianët po paralajmërohen për një infeksion gastroinfektiv të ri, i cili është rezistent ndaj antibiotikëve dhe mund të përhapet gjatë marrëdhënieve seksuale.

Shefi i shëndetësisë në Victoria, Brett Sutton, paralajmëroi të martën se “rezistenca në rritje ndaj antibiotikëve po zbulohet në infeksionet e shkaktuara nga bakteret Shigella”.

Shigelloza është një lloj gastroenteriti shumë ngjitës që çon në “fillimin akut të diarresë, etheve, të përzierave, të vjellave dhe ngërçeve të barkut”.

Profesor Sutton tha se rastet ishin më të lartat në mesin e udhëtarëve që ktheheshin dhe “burrave që kanë pasur kontakte seksuale së fundmi me burra të tjerë”.

“Simptomat zakonisht zhvillohen një deri në tre ditë pas ekspozimit, por mund të ndodhin që nga 12 orë deri në një javë më vonë në disa raste”, shtoi ai.

Infeksionet rezistente ndaj antibiotikëve janë një problem serioz i shëndetit publik, sepse infeksionet janë më të vështira për t’u trajtuar.

Shigelloza është shumë infektive dhe pacientët mund të mbeten ngjitës deri në katër javë.


Infeksioni është vetëkufizues, që zgjat rreth pesë deri në shtatë ditë, por komplikime të tilla si artriti reaktiv dhe sepsis mund të ndodhin në grupe të tilla si njerëzit me imunitet të komprometuar.

Trajtimi përfshin lëngje, pije për rihidratim oral dhe antibiotikë në raste më serioze, ndaj të cilave shtamet e shfaqura kohët e fundit janë rezistente.

Victoria Health tha se Njësitë Lokale të Shëndetit Publik janë duke kontaktuar gjurmimin e rasteve të konfirmuara për të ofruar këshilla dhe ndihmë për monitorimin e simptomave, testimin dhe kërkesat e përjashtimit.

“Praktikimi i seksit më të sigurt dhe higjiena e mirë mund të parandalojë përhapjen e shigelozës.

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?