SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Wagner në Bjellorusi, Polonia merr masa, dërgon ushtarët në kufi

Vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për t’u ofruar mercenarëve nga grupi Wagner i Yevgeny Prigozhin zgjedhjen e lëvizjes në Bjellorusi ka çuar në frikën e anëtarëve lindorë të NATO-s se prania e tyre do të shkaktojë paqëndrueshmëri më të madhe në rajon.

“Mbi një mijë ushtarë dhe pothuajse 200 njësi të pajisjeve nga brigada e 12-të dhe e 17-të e mekanizuara kanë filluar të lëvizin drejt lindjes së vendit”, shkroi Blaščak në Twitter.

“Kjo është një demonstrim i gatishmërisë sonë për t’iu përgjigjur përpjekjeve për destabilizimin pranë kufirit të vendit tonë”, shtoi ai.

Javën e kaluar, Polonia njoftoi se do të dërgonte 500 policë për të rritur sigurinë në kufirin me Bjellorusinë. Numri i emigrantëve që përpiqen të kalojnë kufirin Bjellorusi është rritur në Poloni javët e fundit. Sipas Patrullës Kufitare, më shumë se 200 persona u përpoqën të kalonin ilegalisht të premten, duke përfshirë shtetas të Marokut, Indisë dhe Etiopisë.

Polonia e ka akuzuar Bjellorusinë se ka krijuar artificialisht një krizë migrantësh në kufi nga viti 2021, duke tërhequr njerëz nga Lindja e Mesme dhe Afrika dhe duke u përpjekur t’i shtyjë ata përtej kufirit.

Një komandant i lartë i Wagner raportohet të ketë thënë të shtunën se mercenarët e grupit po përgatiteshin të kalonin në Bjellorusi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?