SPRINT NEWS ALBANIA

Teknologji

BE akordon 90 miliardë euro për prodhimin e çipave

“Il Chips Act”, një projekt i cili do të financojë prodhimin e çipave do të hyjë në fuqi vetëm zyrtarisht këtë vjeshtë, deklaroi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë një vizite në selinë e Imec në Leuven.

0eb81f29 2c69 41e0 89c2 C5b98f84dc4a

Projekti i BE-së po gjeneron një vrull të jashtëzakonshëm: më shumë se 90 miliardë euro investime industriale në Evropë tashmë janë shpallur që kur e propozuam në shkurt të vitit të kaluar.


”Financimi i shpallur, ka të bëjë me financimin e 12 miliardë eurove në Poloni, 30 miliardë euro për dy fabrika në Magdeburg, por shohim edhe investime në Dublin, Katania, Granoble dhe Dresden”, deklaroi Von der Leyen.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?