EMRI/ U vetëvar në tualetin e qelisë, ndërron jetë në spital i dënuari me burg të përjetshëm

Aktualitet

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka bërë me dije se ditën e sotme në orët e para të mëngjesit, ka ndërruar jetë në Qendrën Spitalore të Burgjeve i dënuari Njazi Raki Ceka, 86 vjeç, i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje.

Nga vlerësimi paraprak, konstatohet se vdekja e pacientit ka qenë pasojë e vetëvarjes në tualetin e dhomës së tij.

Institucionet e prokurorisë dhe policisë gjyqësore janë duke kryer hetimet për shkaqet e ngjarjes.

Njoftimi:

 

 

– Shtetasi Njazi Raki Ceka, i burgosur me dënim të përjetshëm, ishte shtruar në Spitalin e Burgjeve me datë 01.06.2023, për probleme kardiake i ardhur  nga IEVP FDurrës, ku ishte i akomoduar në Seksionin e Kujdesit të Veçantë, për arsye të gjendjes së tij shëndetësore.

– Stafi i Qendrës Spitalore, në momentin e konstatimit të ngjarjes nga ana e punonjësit të shërbimit, është përpjekur ti jap ndihmën e parë pacientit, por pa rezultat.


– Pas konstatimit të faktit, janë njoftuar familja e të ndjerit si dhe organet hetimore.

– Një ekip i DPB me urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm, është paraqitur në vend, për të vlerësuar situatën dhe veprimet e stafit, nga ora 07.00 e datës 12.06.2023.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?