Studimi për Covid-in e gjatë: Brenda dy viteve përmirësim i simptomave për 90% të pacientëve

Aktualitet Teknologji

Shumica dërrmuese e pacientëve (90%) që vuajnë nga Covid-i për një kohë të gjatë, përmirësohen ngadalë gjatë dy viteve pas shfaqjes së saj, ndërsa pjesa tjetër ka një shërim më të shpejtë ose, përkundrazi, vazhdimin e simptomave për një kohë më të gjatë, sipas një studimi të ri.

Studimi u krye nga Dr. Viet-Thi Tran, epidemiolog (Université Paris Cité / AP-HP (Grupi i Spitaleve të Parisit)), mbi 2,197 pacientë të grupit Compare që vuanin nga Covid-i i gjatë. Rezultatet e studimit janë publikuar në Revistën Ndërkombëtare të Sëmundjeve Infektive.

Lodhje, kollë, vështirësi në frymëmarrje, ethe me ndërprerje, humbje të shijes, nuhatjes, vështirësi në përqendrim, depresion… Covid i gjatë manifestohet nga një ose më shumë pacientë nga një seri e gjatë simptomash, zakonisht në tre muajt pas sulmit, të cilat vazhdojnë për të paktën dy muaj.

Nuk është një sëmundje e pavarur, por një sindromë komplekse e shkaktuar nga mekanizma të shumtë, shpesh ndërveprues, që shpjegon tablonë klinike komplekse dhe shpesh heterogjene të pacientëve, kujton në një deklaratë Grupi Spitalor i Parisit. Sipas studimit, rreth 90% e njerëzve të infektuar me Covid të gjatë ende raportojnë simptoma edhe një vit pas infeksionit fillestar.

 

Studiuesit identifikuan tre rrugë te pacientët. Shumica dërrmuese (91%) shohin një përmirësim të ngadaltë të simptomave të tyre me kalimin e kohës (me një reduktim mesatar prej 25% të numrit të simptomave në dy vitet pas fillimit të sëmundjes).

 

4 % kanë përmirësim të shpejtë të simptomave (me zgjidhje të plotë brenda 2 viteve nga fillimi). Krahasuar me pacientët e tjerë, këta subjekte ishin më të rinj dhe nuk kishin histori të sëmundjeve funksionale (lodhje kronike, fibromialgji, etj.). Këta pacientë më shpesh paraqiten me dhimbje të qafës, shpinës dhe mesit dhe simptoma të tretjes gjatë shpërthimit të sëmundjes së tyre.

Në vend të kësaj, 5% e pacientëve përjetuan simptoma të rënda që vazhduan me kalimin e kohës. Këta pacientë janë zakonisht më të moshuar, duhanpirës dhe me një histori të sëmundjes autoimune. Takikardia, bradikardia, kontraktimet spontane, aritmia, ndezjet e nxehta, djersitja dhe intoleranca ndaj nxehtësisë dhe të ftohtit ishin më të zakonshme gjatë përkeqësimit të sëmundjes.

Rezultatet e studimit do t’i lejojnë pacientët të informohen më mirë për evolucionin e Covid-it të gjatë dhe një vlerësim më të saktë të nevojave të sistemit shëndetësor për t’u përballur me sëmundjen, sipas Grupit të Spitaleve Publike të Parisit.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?