Lirohet nga burgu ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri

Aktualitet

Lirohet nga burgu ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri. Ish-ministri Tahiri do të vazhdojë dënimin në “arrest shtëpie”, sipas vendimit të gjykatë së Elbasanit.

Ai është dënuar për shpërdorim detyre, teksa pak muaj më parë iu drejtuar me jë kërkesë Gjykatës së Elbasanit për njohjen e kohës së paraburgimit.

Seanca e planifikuar gjatë vjeshtës së 2022 u shty pasi u kërkua zëvendësimi i gjyqtarit Elis Dine me gjyqtarin Elton Frashëri i cili kërkoi kohën e mjaftueshme për t’u njohur me përmbajtjen e dosjes. Më 4 shkurt të 2022, Apeli i Gjykatës Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit pas një seance maratonë e dënoi ish-ministrin Sajmir Tahirin me 5 vite burg për ‘Shpërdorim të detyrës’.


Por me gjykim të shkurtuar dënimi u ul në 3 vite e 4 muaj burgim. Tahiri u dënua vetëm për “Shpërdorim detyre” duke i ‘shpëtuar’ akuzave “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?