Ja kur do të mbahet seanca për Fredi Belerin

Aktualitet

Çështja e kryebashkiakut të arrestuar të Bashkisë së Himars, Fredi Belerit shkoi në Gjykatën e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar. Mësohet se seanca ndaj tij pritet të mbahet më 1 qeshor në Apelin e GJKKO.

Dy avokatët e Belerit kërkuan ndryshimin e masës së sigurisë për klientin e tyre të marrë nga Gjykata e Shkallës së Parë Vlorë si dhe për të konsideruar si të paligjshëm arrestimin e tij nga policia e Vlorës.

Mirëpo, Apeli i Përgjithshëm në Tiranë nuk e shqyrtoi kërkesën e tyre duke ja kalaur në kompetencë si çështje GJKKO-së.

Beleri u arrestua dy ditë para zgjedhjeve të 14 Majit, me akuzën se ka blerë 8 vota për 400 mijë lekë të vjetra. Bashkë me të, është prangosur dhe shtetasi Pandeli Kokaveshi, i cili është në “Arrest me burg” por prej arrestimit qëndron i shtruar në QSUT. Dhe miku i Belerit, ka probleme me zemrën.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?