E trishtë/ Ndahet nga jeta aktorja e famshme…

Bota

Marlene Clark, aktorja e njohur për punën e saj në filma dhe seriale televizive, si filmi horror i vitit 1973 Ganja & Hess dhe ’70 Sanford and Son , ka vdekur në moshën 85-vjeçare.


Mikesha e Clark, Tamara Lynch tha se ajo vdiq më 18 maj në shtëpinë e saj në Los Angeles, ndërkohë shkaku i vdekjes nuk u bë i ditur.

Clark ndoqi Kolegjin Junior Morristown në Tenesi dhe City College në Nju Jork dhe punoi si modele përpara se të bënte debutimin e saj në ekran përballë Sidney Poitier në “For Love of Ivy”.

Ajo bëri debutimin e saj televiziv në një episod të vitit 1970 në “The Bill Cosby Show” dhe do të vazhdonte të ishte e ftuar në seriale duke përfshirë: Guvernator & JJ , The Immortal , Bonanza , The Mod Squad , McCloud , The Rookies dhe The Richard Pryor Show .

Në vitet ’80, ajo u shfaq në episodet e Barnaby Jones , Flamingo Road , Highway to Heaven dhe Head of the Class . Por roli i saj më i njohur televiziv ishte kur luajti Janet Lawson, të dashurën e Lamont (Demond Wilson), në gjashtë episode të Sanford and Son.

Image

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?